שם הכותב: תאריך: 17 יולי 2013

ישנו ויכוח ישן ונושן, מיהם הבשלנים הטובים יותר? גברים או נשים? עפ"י סקר שנערך באתר asiafoodrecipe.com, 58% מנשות ארה"ב הודו שבני זוגן הם בשלנים טובים יותר. אם תשאלו את אישתי, אזי סביר להניח שהיא לא תודה בעובדה הזאת (שנינו אגב מצטיינים במלאכת הבישול, כך שהשיפוט לטועמים), אבל מה שבטוח הוא שלמטבח היא לא נותנת לי להתקרב מסיבות אחרות לחלוטין. מבחינתה ישנן שתי בעיות בשיטת הבישול שלי: הראשונה, היא העובדה שכמו כל שף ידוע ומסור אני משאיר הרבה בלגאן בסיום העבודה, שמן הסתם גם מוטלת החובה עליה לנקות אותו, והסיבה השנייה היא אותם התבלינים המוזרים שאני מכריח אותה לקנות, ולאחר אותו בישול תורן שוכבים ומעלים קורי עכביש במזווה. אז החדשות שאני עומד לספר היו פותרות לאשתי חלק מהבעיות, אילו היינו גרים בניו- יורק והסביבה.

בעידן בו אנו חיים, כששעות הפנאי מצטמקות לטובת העיסוקים החשובים הנוגעים בעיקר לקריירה, אנשים כבר לא מוצאים זמן לבשל ארוחות מיוחדות, ומפאת העובדה הזו, אנו חיים בעידן ה"משלוחים הבייתה וארוחות הטלויזיה". שני אנשים סרבו לקבל את העובדה הזאת והחליטו להתאים את החווייה הקולינרית לעולם המהיר והמודרני. הם יצרו סטארט-אפ חדש ומגניב בשם PLATED. הרעיון מאחורי המיזם הזה הוא לסייע לאנשים להתרכז נטו בבישול ופחות במסביב כדי לעודד אותם לבשל ארוחות מושקעות מחד לחסוך להם זמן בתהליך מאידך. ג'וש היקס הוא יזם סדרתי, שהסטארט-אפ שלו, מחלוצי התאמת האינטרנט למובייל, PLSSCRN, נרכש ב-2011 ע"י חברת PHLUANT. הוא חבר לשותפו לחדר בביה"ס למנהל עסקים בהרווארד, ניק טראנטו, ובצוותא הקימו את PLATED.

האתר מציע מבחר מכובד של מנות גורמה, שפותחו ע"י שפים בכירים עם דגש גדול מאוד על מזון בריאותי. החברים, היקס וטראנטו, רצו שלמיזם יהי פן חברתי בנוסף לעסקי. חלק מהמנות, אם רוצים, יכולות להיות נטולות סוכר או גלוטן, כולן במידת האפשר מורכבות ממזון אורגני. ברגע שהלקוח מחליט איזו מנה מתחשק לו להכין, הוא מקבל לדלת ביתו את כל המצרכים ביחד עם הוראות ברורות כיצד להכינם. שימו לב, מעבר לכך, המיזם מייתר את הצורך בהליכה לסופרמרקט הקרוב כדי לקנות את המצרכים, להם זקוקים כדי להכין את המנה, מקבלים גם בדיוק את הכמות הנדרשת לכל מתכון. "המקבילה" של אשתי במנהטן כבר לא תצטרך למצוא מקום לעשרות אבקות תבלין מיוחדות עד ייפוג תוקף. את בעיית הניקיון, כנראה, תצטרך אותה מקבילה לפתור ע"י העסקת עוזרת בית.

הרעיון הוא פשוט מהפכני, מאחר והוא פונה להמון רבדים באוכלוסיה ופותר בעיות רבות בתווך. גברים שרוצים לעשות רושם נפלא על הבחורה החדשה שלהם, אמהות שרוצות לבשל למשפחה מנות איכותיות ובריאות ועוד, וכמובן הכל במינימום מאמץ ובמינימום כסף ובזבוז (אלו שמשלמים דמי חבר יכולים להזמין מנה איכותית ביותר בלא יותר מעשרה דולרים). המשלוח הוא כמובן חינם והשליח מגיע בשעה המדויקת שתואמה כדי לאפשר ללקוח מספיק זמן להכין מנה נפלאה.

החברה התחילה בחממה TECHSTARS, אחת החממות הטובות בעולם עם עשרות סטארט-אפים מצליחים שבגרו אותה. המודל העיסקי של החברה הניב רווחים בצורה מאוד מהירה מיד לאחר שנפתחו הסניפים הראשונים ב-TRI STATE AREA. ההצלחה הביאו את היזמים עד מהרה להחליט להתרחב גיאוגרפית, ,וברגעים אלו ממש החברה מתפתחת לאזור שיקגו. אחד האנג'לים שהשקיעו בחברה במשך השנים הוא ליאור דלגו, היזם הסדרתי הישראלי שמכר את וידאוסרף למייקרוסופט ואת פיירצ'ייס ליהאו. החברה נבחרה ע"י אתר אנג'ל-ליסט לאחת ממאה המיזמים הטובים ביותר לשנת 2013, ולמקום הראשון בקטגוריית המזון, ולא בכדי. אין ספק שהמיזם הזה מבצע סוג של מהפכה בתרבות המזון והבישול בעולם המערבי.

IMG_2128

שייך לנושאים: הצלחה, חדשנות, חממה, יזמות