שם הכותב: תאריך: 31 מרץ 2013

"מדריך הכיס ליזם המתחיל" נכתב ע"י תמיר אביטל במסגרת הקורס "ניהול יזמות" של ד"ר דפנה קריב, המיועד לתואר שני במחלקה לאסטרטגיה ויזמות בביה"ס למנהל עסקים במסלול האקדמי, המכללה למנהל.

מומלץ לקרוא את חלק א' במדריך לפני קריאת פרק זה.

הצוות או "גם מסי צריך את ברצלונה"

צוות זה הדבר הכי חשוב במיזם. אם אתה קורא את זה רוב הסיכויים שאתה לא יזם סדרתי, וכיוון שאתה לא כזה אתה תצטרך איתך עוד כמה אנשים על מנת להביא את הרעיון לידי ביצוע. אם חשבתם על הרעיון מס' אנשים ביחד אז כנראה שחלקכם/כולכם תקחו חלק במיזם. חשוב שבכל צוות תהיה השלמה אחד של השני מבחינת היכולות ותכונות האופי.

אלו כללי האצבע שלי לבחירת האנשים למיזם:

  • אל תלכו נגד תחושות הבטן שלכם לגבי אנשים! אם יש לכם תחושת בטן לא טובה כלפי אחד או יותר מחברי המיזם אל תלכו נגדה. הדרך הכי טובה היא לנסות לעצום עיניים ולדמיין את הדרך עם אותם האנשים – נסו לדמיין את ההליכה המשותפת למשקיע, את שכירת המשרדים, את חתימת ההסכם עם הלקוח הראשון, את המו"מ על האקזיט… אם לא הצלחתם, סימן שיש בעיה. ברוב המקרים תוכלו לאתר ולהגיד למה ("היא תוותר על העבודה כשכירה", "האגו שלו כ"כ גדול שתצטרכו לשכור לו עוד משרד", "הוא חושב רק על טובתו האישית"), ולפעמים אי אפשר לשים על זה את האצבע. אני אומר, אל תלכו נגד תחושות הבטן ותפרקו את הצוות עוד לפני שיש משהו ביד (אח"כ זה הרבה יותר מסובך). שתפו את רגשותיכם עם שאר האנשים במיזם (רוב הסיכויים שהם מרגישים כמוכם), תנסו לראות האם אותו אדם הוא Dedicated כמוכם, אם לא – תנסו "למרוח" אותו. בכל מקרה, ללכת עם מישהו כזה זה כמו לנסות לדהור ב-140 קמ"ש באיילון על 3 גלגלים… רוב הסיכויים שזה ייגמר בתאונה.
  • לא כולכם יכולים להיות מתכנתים ביישנים, ולא כולכם יכולים להיות אנשי שיווק כריזמטיים. אתם צריכים להשלים אחד את השני. באופן כללי החלוקה צריכה להיות ביחס של 1:2 של אנשי ביצוע לאנשי מנהלה/שיווק (יותר ביצוע), אם לא אז 1:1. בכל אופן לא רצוי שתהיו 3 מנהלים ומתכנת אחד. ברוב המקרים זה לא יעבוד.
  • אם אין לכם איש ביצוע (מתכנת ברוב המיזמים הטכנולוגיים), זה יקשה עליכם מאד בין אם תנסו לגייס כסף, או בין אם תפנו לפרילנסרים שיעשו את העבודה. במקרה שתפנו לפרילנסרים זה יעלה הרבה כסף וברוב המקרים זה יביא לתוצאות פחות טובות מאדם In-house. אני מציע לנסות לגייס מישהו. איך בוחרים? אני מציע פה לאוזן / פייסבוק. תפגשו עם האנשים תספרו על הרעיון בקווים כלליים (נגיע עוד לנושא של סודיות). תחפשו מישהו "בראש שלכם". רצוי עם נסיון ספציפי בפיתוח בפלטפורמה שאתם צריכים (אם אתם צריכים פיתוח לאייפון, אל תביאו מישהו עם נסיון ב-Embedded).

לאחר שגיבשתם צוות הדבר הכי חשוב זה לחתום על הסכם מייסדים. תוכלו למצוא כאלו באינטרנט, הרעיון המרכזי בחתימה על הסכם כזה הוא בעיקר יצירת מחויבות הדדית בין חברי הצוות, ומקרים ותגובות במקרה שדברים לא הולכים כמו שצריך. ההסכם צריך לכלול:

   • חלוקת אחריות ברורה במיזם – אם זה לא יוגדר מראש רוב הסיכויים שתדרכו אחד על האצבעות של השני.
   • חלוקת אחוזים – אידיאלית שיתחלק שווה. במידה וחלק מהאנשים משקיעים כסף במיזם צריך להיות מנגנון פיצוי בצורת אחוזים, או בצורה שההכנסות הראשוניות יחזרו למי שהשקיע כסף.
   • פרישת שותף – מנגנון ברור שייקבע מה קורה אם מישהו רוצה לפרוש מהמיזם. תקבעו תקופת זמן (12 חודשים לדוגמה) שכל אחד יכול לפרוש אבל הוא צריך להודיע מראש (30 יום) וכמובן לא מקבל שום אחוזים במיזם. מעבר לתקופה זאת הוא יכול לפרוש אבל האחוזים יצטמצמו.
   • הפרשת שותף – סעיף בעייתי מאד, xBMBY זה פתרון אחד, לרוב תנסו לקבוע מנגנון שיתאים לכם בתור צוות.
   • לרוב אין צורך שההסכם יתגבש לידי חברה בע"מ. חבל על הכסף של הקמת החברה (כ-3,000 ₪) ועל הנהח"ש (מאות שקלים בחודש). אני ממליץ להקים חברה כאשר אתם מתחילים להתקשר ולחתום על הסכמים מול לקוחות.

הפרק הבא מתוך "מדריך הכיס ליזם המתחיל" ידון ב: השוק או "אם אין צורך אין מיזם!"

 

שייך לנושאים: הצלחה, יזמות