שם הכותב: תאריך: 23 מאי 2013

לפני מספר שבועות ערכה התוכנית 60 דקות, כתבה על ביל גייטס. כידוע, ב- 10 השנים האחרונות, מקדיש גייטס את מירב זמנו לפילנתרופיה. בעיקר באמצעות הקרן שאותה הקים ביחד עם אשתו, (Bill & Melinda Gates Foundation) לאחר שפרש ממיקרוסופט. מדובר בקרן הצדקה הגדולה בעולם וביל גייטס מתכוון להשקיע את מיטב הונו כדי להשיג את מטרות הקרן.

הדבר הראשון שלמדתי הוא על יכולתו המדהימה של ביל גייטס לתקוף דברים גדולים ומפחידים אשר לכאורה נראים בלתי אפשריים להשגה. לדוגמא, אחד היעדים של הקרן הוא הכחדת מחלת הפוליו. לכאורה זו מטרה בלתי ניתנת להשגה. במחלה חולים מאות אלפי אנשים בכל העולם, מפוזרים במדינות רבות וחלקם חיים בתנאים קשים וזה גורר עוד בעיות קשות ומסובכות. ביל גייטס חושב שלכל בעיה יש פיתרון אם מפרקים אותה לגורמים ומנסים באופן שיטתי לפתור אותה. ואכן העריך גייטס בתחילת התוכנית כי בעוד מספר שנים הוא יוכל להביא להכחדת הפוליו מהעולם. אני מאמין לו.

הדבר השני הוא על יכולתו של ביל גייטס ללמוד. נכון, הוא האיש העשיר בעולם והוא הקים חברה ענקית ומצליחה. אבל ביל גייטס לעולם לא מפסיק ללמוד. כאשר נכנסו המראיין וגייטס למשרדו של גייטס, אחד הדברים הראשונים בו מבחינים הוא בסל מלא בספרים, כולם כמעט קשורים לנושאים שונים המתחברים לעבודת הקרן ו/או למטרות אותן רוצה גייטס להשיג. ביל גייטס כמובן יכול לשכור מומחה בכל נושא שיחפוץ. אך גם המומחים לא תמיד צודקים, ולכן טוען גייטס שעליו ללמוד בעצמו את החומר, גם אם זה משעמם וקשה. ביל גייטס מספר שהוא יכול להפוך למומחה כמעט בכל נושא שהוא יבחר. עלינו ללמוד מכך, לא משנה באיזה תחום אנו רוצים להקים את המיזם שלנו, יש בידינו עולם שלם של ידע שרק מחכה שנלמד ממנו. ביל גייטס כידוע, עזב את אוניברסיטת הרווארד על מנת להקים את מיקרוסופט. אולם הוא סיפר לפני שנים רבות, שהוא היה הולך לספריה וקורא ספרים על כל נושא שחשב שיועיל לו בניהול והקמת החברה. כך הוא עושה גם כיום, למרות שהוא האיש העשיר בעולם – זה ראוי לחיקוי.

הדבר השלישי הוא על היכולת הפנימית לחשוב על רעיונות או לפתור בעיות. ביל גייטס הראה בתוכנית מחברת של ליאונרדו דה וינצ'י, אותה רכש לפני מספר שנים. הדבר שהיווה השראה עבורו במחברת הוא יכולתו של ליאורנדו דה וינצ'י לנסות לגבש פתרונות בעצמו, ללא פידבק כלשהו או ללא צוות של עוזרים או אנשים חכמים מסביבו. פעמים רבות מידי אנו מנסים לפתור בעיות או לחשוב על רעיונות בסיוע חיצוני או בניסיון להעתיק דברים קיימים. רבות מפריצות הדרך הגדולות בהיסטוריה קרו כאשר אותם אנשים ישבו לבד וחשבו על הבעיה במשך ימים או חודשים ללא הפסקה. איינשטיין חשב על תורת היחסות בחדרו עם נייר ועיפרון, דרווין המציא את תורת האבולוציה כאשר יצא למסע בעולם וכו'. זה לא אומר שעלינו להתנגד לעבודת צוות או לניסיון למציאת פתרונות במשותף – זה רק אומר שלעיתים עלינו לנסות להתמודד עם הבעיה בעצמנו. נכון, זה קשה וזה מאתגר, אבל כך הומצאו חלק מהדברים המהפכניים בעולם. בהקשר זה, אגב, ראוי לציין שהמילה Education מקורה במילה הלטינית educe שמשמעותה הוא "to draw forth from within" .

ob-umetnost-1

אחת השאלות, עליה מנסים לענות חוקרים רבים, היא האם יזמים נולדים או מתפתחים? ובכן, אני חושב שכאשר מסתכלים על ביל גייטס, התשובה היא די ברורה. אבל, זה לא ממש משנה. גם אם לא נולדנו יזמים, תמיד אנו יכולים לפצות על כך ביכולת ללמוד, להתמיד ולפתור בעיות. אם אתם לא מאמינים לי – פשוט תסתכלו על ביל גייטס.

שייך לנושאים: הצלחה, חדשנות, יזמות