שם הכותב: תאריך: 23 אפריל 2013

ביום כדור הארץ, בערים רבות בעולם מכבים את האור. חוסכים בחשמל שהוא כידוע משב יקר וחשוב. האם אנו  משכילים לנצל את כל המשאבים העומדים לרשותנו בחוכמה? ומה לגבי הקרקע שלנו? קצת חומר למחשבה…

בשנים האחרונות אנו עדים לעליות מחירים בקשת רחבה של תחומי החיים: חשמל, דלק, מזון, ביגוד, דיור, גני ילדים, חוגים וכ'ו, ואף לפערים גדולים בין מחירי שירותים ומוצרים אלו בין האזורים השונים בארץ.
למשל, מדוע המחיר שגובים גני הילדים (הפרטיים) ברמת השרון שונים מאלו שבפתח תקווה? מדוע מחירי הדירות ברעננה שונים ממחירי הדירות בנתניה (למרות שבשתיהן יש אוכלוסייה גדולה של יהודי צרפת) ומדוע עלות המחיה בפריפריה שונה מזו שבמרכז הארץ?

התשובה לכל אלו היא – הקרקע!

כאשר אנו רוכשים מוצרים כגון: מזון, ביגוד וכדומה, אנו משלמים, בין היתר, עבור עלות ייצור המוצר, עלות כוח האדם (עובדי הייצור, השיווק, המכירות, ההנהלה) עלות הובלת המוצר עד לנקודת המכירה ועלות החזקת נקודת המכירה (דמי שכירות, ארנונה וכו).

בעוד שעלות כוח האדם הינה, על פי רוב, קבועה ועלות הייצור אינה משתנה בין האזורים השונים בארץ, הפרמטרים היחידים שמשתנים בין אזור לאזור הינם עלות ההובלה והתשלומים עבור נקודת המכירה. ככל שנקודת המכירה נמצאת במרכז הארץ עלות ההובלה לכל נקודת המכירה קטנה ודמי השכירות עבור החנות גבוהים יותר. ככל שמתרחקים ממכרז הארץ עלויות אלו עולות.

כאשר אנו שולחים את ילדינו לגני הילדים, או לחוגים, המרכיב העיקרי המשתנה בין האזורים השונים הוא מרכיב התשלום עבור הנכס בו מפעילים את השירות שאנו מקבלים.

מחירו של נכס נדל"ני מורכב מ – 4 מרכיבים עיקריים: עלות הקרקע, עלות הבנייה, הרווח היזמי ומע"מ. מאחר ועלות הבנייה, הרווח היזמי המקובל והמע"מ אינם משתנים בין אזור לאזור בארץ, הגורם העיקרי המשפיע על מחירי הנדל"ן הוא עלות הקרקע (אמנם קיים פער מסויים בעלויות הבנייה בין אזור לאזור הנובע מהמפרט המקובל בכל אזור, אולם פער זה קטן יחסית לפערים במחירי הקרקעות).

אם כן, מדוע ישנם פערים גדולים במחירי הקרקעות? התשובה לכך נעוצה בעובדה כי הקרקע היא משאב בעל מאפיינים ייחודיים ומחירה מושפע ממס' רב של גורמים הנובעים ממיקומה, כגון: סוג האוכלוסייה באזור, השירותים הציבוריים העירוניים באותה עיר (חינוך, תרבות, ניקיון וכו'), מרחק ממרכזי תעסוקה, גמישות תחבורה ציבורית וכו'.

כל אלו נובעים מהעובדה שכל חלקת קרקע היא ייחודית במיקומה, אינה ניתנת להעברה (פיזית), מוגבלת בכמותה ואינה ניתנת לייצור.

לסיכום, למחירי הנדל"ן בכלל ומחירי הקרקע בפרט השפעה גדולה על חלק ניכר מחיינו ולכן קיימת חשיבות רבה לניצול אופטימלי של משאב זה לרווחת האוכלוסיה.

הכל מתחיל ונגמר בקרקע, או כדברי נחום סוקולוב: "בלי קרקע אין לך עמידה, ואין לך דת, ואין לך מזון לגוף ולנפש".earth

שייך לנושאים: יזמות, קהילה