שם הכותב: תאריך: 11 יוני 2015

 

"מטבע הדברים כל הצלחה נותנת עוד מוטיבציה, עוד אמונה ביכולת שלך ועוד אומץ להעז יותר. אני קוראת לזה בנק של ביטחון והצלחות". הכוח הפנימי או הצורך הוא נדבך אחד, הנדבך השני הוא המון המון עבודה קשה והשלישי הוא בניית חוסן מנטלי והיכולת ל"ספק את הסחורה" בזמן אמת".

בהתרגשות גדולה ביקשנו מיעל ארד, שתרצה באירוע הדמו דיי שלנו ביום א' הקרוב, לספר לנו קצת על עצמה ולהשיב על כמה שאלות 'יזמיות' שפשוט בערו לנו
הראיון המלא מובא כאן לפניכם, והוא רק טעימה, כך נדמה לנו, מההרצאה המרתקת שמצפה לכולנו ביום ראשון על הגג של we – work

>> מהם נקודות ההשקה שקיימות לדעתך בין עולם הספורט לעולם העסקי, בדגש על עולם היזמות?

הדבר המרכזי בעיני הוא להציב מטרות יש מאין.
היכולת של ילד צעיר או נערה לומר לעצמה שהיא רוצה להיות הכי טובה בעולם בג'ודו או בסיף או בקפיצה משולשת היא למעשה חזון היזמות, השלב הראשון.
הדבר השני הוא היכולת לצייר את הדרך ולהציב מטרות ראליות – לפרק את המטרה הראשית הגדולה למטרות קטנות יותר שכל אחת מובילה לשלב הבא – כמו לטפס על סולם בשלבים.
הדבר אולי החשוב ביותר אחרי אלה הוא להתמודד עם אכזבות וכישלונות ולהיות מסוגלים להגיב בזמן אמת לשינויים וכל זה תחת המבט הארוך לחזון הגדול.

שמחת ניצחון

>> לאורך השנים, בקריירה האולימפית שלך, מה עזר לך לשמור על המוטיבציה? למרות הענף התחרותי, למרות שיש מהמורות בדרך, כישלונות לעתים?

המצליחנים – זוכי פרס נובל, היזמים, הגנרלים, המוזיקאים והספורטאים, יש חיידק פנימי שמוביל אותם קדימה – זה לא סתם רצון להצליח, זה צורך. הצורך הזה דוחף אותך קדימה בהצלחות ובכישלונות.

>> איך היית מתארת את המעבר שעשית מעולם הספורט לעולם העסקים? מהלך טבעי, נינוח? או מורכב?

את השנתיים הראשונות אני יכולה לאפיין בתחושת חוסר ודאות נוראית. העובדה שהייתי כוכבת גדולה בתחום אחד ולא היו לי ממש מיומנויות בעולם ה"אזרחי" גרמו לי לאי נוחות.

בניגוד להרבה ספורטאים אחרים הייתי מעורבת במיזמים כבר במהלך הקריירה שלי ולכן כבר 'שיחקתי' את המשחק במובן מסוים.
גם העובדה שאחרי זכייתי חתמתי על הרבה הסכמי חסות בסכומים לא מבוטלים עם חברות מובילות במשק והייתי מעורבת בכל תהליך נתנה לי עוד ניסיון עסקי אבל חוסר הוודאות בתקופת הפרישה היתה למוטיב דיי משמעותי בתקופת המעבר.

באותה תקופה קיבלתי 2 החלטות חשובות (חוץ מהלימודים ) :

1. ההחלטה להתמחות בעולם העסקי – לא להמשיך לאמן "מהצד" אלא להתמקד בדבר בו אני רוצה להצליח.

2. להבין שההצלחה תבוא רק אם אשקיע ואתאמן בעסקים כפי שעשיתי בספורט. הייתה לי תובנה מאוד חשובה לגבי עצמי לפיה העובדה שאני כוכבת מפורסמת לא יסייע לי בהצלחה אמתית בעולם הניהול והעסקים ורק אם אשקיע ואלמד את התחומים החדשים אוכל להיות טובה וכך עשיתי הלכה למעשה.

>> מה דעתך על התהליך שחווים יזמים רבים שבגיל צעיר עוזבים אפשרויות עבודה בטוחות לטובת חלום שלא ברור החזר ההשקעה ממנו?

זה משהו נורא אישי ומאוד תלוי מצב משפחתי, מחויבויות פיננסיות וגיל.

אני לעצמי חשבתי שהשינוי שעשיתי יכול להיות רק עם הפרישה כאשר אני עדיין לא שקועה במחויבויות כבדות מידיי, וצעירה בשביל לאמץ תחומי עיסוק והתמחות חדשים.

אני פוגשת יזמים שכמומחית בתחום מסוים הרעיון שלהם לא טוב בלשון המעטה אבל הם שבויים בו ומאוהבים בו ולא תמיד רוצים להקשיב ולעומת זאת את פוגשת אנשים שברור שהם בדרך הנכונה, רעיון נכון וטוב, יכולות ביצוע גבוהות ואז גם בסופו של דבר לא יצליחו במיזם הראשון – ברור שהם במקום הנכון להם.

>> כמי שהחלה את דרכה המקצועית בגיל צעיר? מה דעתך על חינוך ליזמות? לחשיבה מחוץ לקופסא ? האם את סבורה שמדובר בתכונות מולדות או כאלה שניתן ללמוד ולטפח?

אותי לא חינכו ליזמות. באתי מבית של הורים שכירים (נפלאים ותומכים אבל לא יזמים) והתהליכים שעברתי בספורט, הראשוניות, פריצת הגבולות באה מתוכי באופן בלתי מוסבר. אז אולי מכאן התשובה שלכם.

יעל ארד - "להתאמן כל הזמן. גם בעולם העסקי"

יעל ארד – "להתאמן כל הזמן. גם בעולם העסקי"

ולמי שלא בעניינים. קצת על יעל ארד כיום..

יעל פרשה בשנת 1996 אחרי אולימפיאדת אטלנטה, האולימפיאדה השניה בה השתתפה ובה סיימה במקום ה – 5.

היא למדה מנהל עסקים ( במרכז הבינתחומי, מחזור 2 ) לא בשביל המקצוע אלא בשביל השפה וההשכלה ובמיוחד כמסדרון לחיים ה"אזרחיים".

ב – 2001 כשהייתה כבר אמא לתום, עם תואר ראשון במנהל עסקים החלה להשתלב בעולם העסקים ומהר מאוד הגיעה לתחום הילדים – זכויות של סדרות טלוויזיה, זכויות על מותגי על עולמיים, החדרת טרנדים לישראל מהעולם וכו'. היא השתלבה בקבוצת בר כמנכלית של חברת הבת PMI ושם למעשה עשתה את צעדיה הראשונים, והתפתחה בתחום הפיתוח העסקי, השיווק והניהול.

במהלך השנים האחרונות הקימה  את חברה concept 4 success אשר מתמחה באסטרטגיה שיווק, פיתוח עסקי ויזמות

היא מרצה  5-6 פעמים בחודש על האנלוגיה בין מצוינות בספורט למצוינות בעסקים ובחיים בכלל הן לגופים עסקיים בעברית ובאנגלית והן לשירותי הביטחון.

שייך לנושאים: כללי