שם הכותב: תאריך: 28 מאי 2015

לכל סצנה יש ז'רגון.

וסצנת היזמות שבשנים האחרונות הולכת ונעשית פופלארית יותר ויותר הפכה ל'שפה קשה' בשביל אנשים שלא חיים ונושמים סטארטאפים.

בדיוק לשם כך אספנו עבורכם כמה מהקיצורים/ ביטויים היותר שמישים – גם להשכלה כללית וגם לטובת הדמו דיי שלנו שמעבר לפינה

איך אומרים?

לגזור ולשמור!

1.  POC –  prove of concept

אנחנו פוגשים יזמים ומיזמים רבים בשלבים שונים של 'חלימת החלום' שלהם. של מוצר מהפכני או שירות מדהים ( שאף אחד לא חשב עליו קודם…) אבל מהר מאוד בזירה היזמית, אם הם ירצו לעבור משלב החלומות לשלב המציאות הם יצטרכו להוכיח 'היתכנות למוצר'.
ההיתכנות תלויה כמובן בקטגוריה בה אנחנו מצויים. יש היתכנות טכנולוגית, פיזית, ובעולם של שירותים נושא הישימות אפילו מורכב עוד יותר.

#דמו דיי בפתח – אתם מוזמנים לבחון בדמו דיי שלנו את ההיתכנות של המוצרים של המיזמים שלנו – שאלו את היזמים!

2. GTM  – go to market

אומרים ש – timing is everything.. ובכן- לרוב זה נכון. הביטוי GTM עוסק בעיתוי הכי נכון / כדאי לחדור לשוק וכמובן באופן שבו מתוכננת אותה חדירה. מיזמים רבים טובים ומוצלחים נפלו פשוט משום שהעיתוי שלהם היה פרובלמטי, ובעיתוי אחר יכלו אולי לשגשג ולפרוח.

3. TTM  – time to market ( על משקל GTM כמובן)

4. האב (Hub)

מתחם עבודה. בעולם היזמי אחת המגמות הבולטות היא לעבוד/ לפתח/ לבנות את המיזמים שלך בספייס מתאים שמאפשר יצירתיות והתפתחות. ומאחר ומרבית היזמים לא יוצאים לדרך עם 'כיסים מלאים' סביר שלא יהיה ברשותם משרד ( יותר כמו גראז' ביתי וגם זה במקרה הטוב)  לכן נוצרו ה'האבים'  – מרחבי עבודה משותפים שבהם ניתן להשכיר ספייס לעבוד ממנו, ועל הדרך ליהנות מסביבה של עוד יזמים, סביבה של עשייה, שמצמיחה ותורמת לתהליך הפיתוח של המיזם.

5. אקסלרטור

תכנית האצה. תכנית מרוכזת של כמה חודשים שבהם עובדים על רעיון, ומביאים אותו למצב של חדירה לשוק, לקוחות , גיוס כספים וכו'

6. אינקובטור

תכנית שבה מנביטים רעיונות בצורה אישית וחמה, באינקובטור נעזרים לרוב במנטורים שמלווים את היזמים באופן אישי ומביאים ניסיון ופרקטיקה מהשטח. המיזמים חווים תהליך של צמיחה, התפתחות והפיכה למיזמים ברי קיימא בסביבת 'מעבדה'.
#דמו דיי בפתח – אצלנו ב'נובוס' (Novus) מתקיימת חממת יזמות שהיא תכנית הדגל של המחלקה לאסטרטגיה ויזמות.אתם מוזמנים לשאול את היזמים שלנו על התהליך שעברו בתכנית שלנו.

7. מוקאפ

דגם ( לרוב מוקטן אך לא רק) שמדמה את המוצר האמיתי שעדיין נמצא בשלבי פיתוח. המוקאפ מאפשר למשקיעים פוטנציאליים להתרשם מהנראות של המוצר, האטרקטיביות שלו, ההתאמה שלו לשוק המטרה, ומאפשר ליזמים 'לנהל סיכונים' בדרך לייצור אמיתי של המוצר שלהם. חשים במשקל, מודדים את הגודל, בוחנים בסביבה שבה זה אמור להיצרך ומסיקים מסקנות.

#דמו דיי בפתח – בדמו דיי שלנו תוכלו לפגוש כמה מוקאפים שהמיזמים שלנו שוקדים על ייצורם בימים אלה ממש!

בדרך למוצר 'מושלם'

בדרך למוצר 'מושלם'

8. אנג'ל (angel)

מושג הלקוח מזירת המימון. מדובר במשקיע פרטי עמיד בעל הון עצמי המעניק מימון לסטארטאפים לרוב בשלביהם הראשונים בתמורה לאחוזים מהחברה ולשיתוף ברווחים העתידיים.

#דמו דיי בפתח – מקווים שמעל הגג ב- wework יתעופפו להם כמה אנג'לים ביום ראשון בעוד שבועיים :)

angels

דרוש: מלאך

9. שלב ה pre- seed

זהו השלב הראשון של המיזם בו בדר"כ משקיע היזם מכספו האישי, כספי חברים קרובים או משפחה. בשלב זה ישמש ההון לפיתוח ראשוני של הרעיון, בדיקות היתכנות בסיסיות ולימוד הנושא. אפשרויות נוספות לממון שלב ה- Pre Seed:  הלוואה בנקאית, קרנות ממשלתיות למו"פ, משקיע פרטי קטן בדר"כ על בסיס הכרות אישית.

#דמו דיי בפתח – נסו לאבחן מי מהמיזמים שיציגו בדמו דיי נמצא בשלב זה?

ששש... מצמיחים פה משהו

ששש… מצמיחים פה משהו

10. אקזיט

ה"חלום" של מרבית היזמים –  למכור את המניות בחברה שהקימו בעבורהון, בד"כ כלל לתאגידים גדולים, המעוניינים לשלב במוצריהם את הטכנולוגיה שפיתחה החברה. אפשרות נוספת לאקזיט היא הנפקה בבורסה כשהחברה ממשיכה למעשה לפעול אך הון המניות של המשקיעים נמכר לציבור.

נתקלתם בעוד ביטוי שלא הבנתם? כתבו לנו בתגובות!

נתראה בדמו דיי!

שייך לנושאים: כללי