שם הכותב: תאריך: 04 אוגוסט 2014

כשנולד בני הבכור ובחרנו עבורו שם, תהיתי, כמו 'אמא פולניה טובה', האם השם יתאים לו. האם זה שם של רופא? טייס? שהרי, כבר בבטן היה לגוזל ייעוד.

באופן מפתיע, כשבחנתי ייעודים שונים גיליתי שבארסנל המקצועות שלי לא היו רק רופאים ועורכי דין, ולהפתעתי גיליתי גם שאינני לבד – אמהות רבות "חולמות" כיום מקצועות אחרים חדשים לילדיהם.  הן מקוות כי ילדיהם יהיו יזמים ולא רופאים, עו"ד או אדריכלים.

כנראה לא מדובר כאן בטרנד חולף – עולם העתיד שייך ליזמים. אין זה מפתיע, כשחוקי המשחק העסקיים משתנים ללא הרף, ישנו צורך באנשים בעלי יכולת תגובה מהירה, יצירתיים, כאלו שיכולים לשלב מספר דיסיפלינות יחד, בעלי כריזמה וחזון עסקי.

אך האם כל ילד יכול להיות יזם?

רבות דובר על ה- DNA  היזמי. מה שמוביל אותי לשאלה: האם באמת תכונות היזמות טבועות בנו מלידה?  או –  האם קיימת דרך לפתח אופי יזמי אצל ילדנו ?

האם כל ילד יכול להיות יזם? התמונה מכאן: http://tutordoctorofwny.wordpress.com/tag/kid-businesses/

האם כל ילד יכול להיות יזם?
התמונה מכאן: http://tutordoctorofwny.wordpress.com/tag/kid-businesses/

 

סקירה קצרה ברשת מגלה כי באמצעות יישום 5 צעדים פשוטים יחסית ניתן להפוך את ילדינו ליזמים. אותם צעדים יכולים גם לתרום לחוש היזמות אצלינו, המבוגרים:

1.  פיתוח תחושת פליאה  – ממש כמו ילדים, הם נרגשים מגירויים חיצוניים, מהטבע, מתחושות חדשות. גם אנחנו ככל שנמשיך לחשוף את עצמינו ליותר תחומים ומקומות חדשים, כך גם נבין יותר מה מלהיב אותנו, מה היינו רוצים לפתח. וכמו שאולי חלקכם יודעים – is all about passion Entrepreneurship

2.  פיתוח הסקרנות ויצירתיות  – ילדים הם יצורים סקרנים מטבעם, אנחנו כמבוגרים, לעתים מאבדים את התכונה הזו, אנחנו פוסלים מהר מידי רעיונות של אחרים ולפעמים לא מתעכבים להקשיב באמת לאחר. מעט שלווה, הקשבה, התעניינות כנה באחר או בתחום מסוים ובשילוב של מספר תחומים ויכולה להביא אותנו לרעיונות יצירתיים יותר.

3.  להשתתף במשחקי יזמות –  מי מכם שלא שיחק מונופול בחייו – הגיע הזמן להתחיל. לגרות את החושים, את החשיבה ובעיקר את ההבנה שכדי להרוויח באמת צריך להתחיל לסכן משהו. במקרה של יזמים, מדובר על סיכונים בתחילה "קטנים" כמו הזמן עם המשפחה, חברים ובשלבים הבאים, גם כסף ועבודה. אבל כמו במונופול –  No Pain No Gain

מתי בפעם האחרונה שיחקתם מונופול?

מתי בפעם האחרונה שיחקתם מונופול?

4.   לדאוג לזמן שיעמום  –  אמא משעמם, לי! מתי פעם האחרונה הרגשתם שאתם מטפסים על הקירות מרוב שעמום? אם אתם יזמים אני משערת שזה לא קורה לכם הרבה. ובכל זאת, נסו לקחת שעתיים בלי  לעשות כלום, או סתם ללכת ברחוב ולהתבונן, לעתים שם צצים הרעיונות היצירתיים ביותר.

5.  לא לוותר ולהאמין בעצמך –  מספיק עם הקלישאות… נכון יש הרבה יזמים שהולכים עם הראש בקיר, ובכל זאת יש כאלו שממש הצליחו ראו דוגמת Checkpoint, Apples  ו- Waze. כל מילה מיותרת.

סרטון קצר של Cameron Herold ב- Ted נותן זווית נוספת  בנושא.

נורית דור חיים, בוגרת המחלקה לאסטרטגיה ויזמות של המסלול אקדמי המכללה למנהל, מנהלת שיווק בחברת הייטק, שותפה ומנהלת את מיזם הורים ברשת

 horim