שם הכותב: תאריך: 16 מרץ 2014

יזמים דומים לאנשים מאוהבים וטוב שכך, אותו פרץ של אופטימיות ונאיביות מהווה מנוע צמיחה חזק במיוחד לרעיונות ומיזם חדשים במיוחד בסביבה סקפטית.

לכן לפעמים "מרוב אהבה" קורה שיזמים אינם רואים את התמונה הכוללת ונקודת המבט שלהם לוכדת אותם בתבניות חשיבה שלא בהכרח מועילות להם. תופעה זו נובעת  גם  בשל מורכבות והדינמיות של הדברים.

אני חלק מקבוצה של סטודנטים לMBA הלומדים בקורס שנתי  שנקרא: KST , אנחנו לומדים ללוות ולתמוך ביזמים,  להביא נקודת מבט חיצונית ואחרת לשקף בפני היזמים את ההתנהלות של המיזם בהווה וכן את האופקים העסקיים האפשריים שקיימים לו. חשיבה מחוץ לקופסה הינה מרכיב חיוני בעבודת איש KST שכן הוא מאפשר צמיחה לכיוונים חדשים שלא נשקלו לפני כן על ידי היזמים.

Entrepreneurs-think-differently

מה זה KST?

KST (KickStarter Support Teams):  הנה תוכנית להכשרת אנשים התומכים ומלווים מיזמים שונים לכל אורכם או במהלך השלבים השונים שלהם. המטרה היא לתת כלים למשתתפים בתוכנית שיאפשרו להם ללוות ולפתח תהליכים במיזמים המבקשים ייעוץ. המשתתפים הינם בעלי רקע במנהל עסקים ויזמות ומביאים עמם ניסיון תעסוקתי  רב .

ההבנה כי הליווי והתמיכה  למיזמים הינו תחום חדש ומתפתח השונה מהייעוץ העסקי המסורתי, הניבה את הצורך בתוכנית הכשרה לאנשי KST המתמקדים בליווי מיזמים.

איש KST מכיר את המאפיינים הייחודיים של השוק היזמי ואת התהליכים ההתפתחותיים של מיזם ולכן יכול לסייע להכווין תהליכים במיזם בהתאם לצורכי המיזם האתגרים בפניהם הוא עומד. למשל:

  1. במיזמים רבים נדרשת הכוונה תהליכית בכדי לשפר את הניהול במיזם ובמידת הצורך, להציע שיפורים ותוכנית פעולה יעילה ומתאימה לו. איש הKST מתמקד בנוסף בהכוונה ארגונית שכולל הערכת סיכונים, וארגון מחדש של סדרי העדיפויות והפוקוס במיזם.
  2. מיזמים רבים מושתתים על בסיס של רעיון מבריק ובעל פוטנציאל רב, אך החוסר בניסיון עסקי מעמיד קשיים בדרך להגשמתו. בכדי לגשר על הפער, אנו משתמשים בכלים שרכשנו במהלך התואר השני במנהל עסקים במחלקה ליזמות, בעזרתם אנו יכולים להכווין ולעזור ליזמים הצעירים לצעוד באבני הדרך על מנת להגשים את החזון.
  3. במיזמים הנמצאים באמצע דרכם הנתקלים בקשיים אנו יכולים לתרום בכך שנעזור להם למצוא ייעוץ מקצועי המתאים להם לפתרון הבעיה בה נתקלו. בנוסף, ברגעי משבר בהם ישנן מחלוקות בין חברי הצוות אנו עוזרים להם לפתור את המשבר בזהירות תוך שמירה על הכללים המקובלים.
  4. תרומה משמעותית נוספת של הייעוץ להצלחת המיזם היא בשיקוף הרעיון ליזם, כך היזם מקבל פרספקטיבה כיצד הרעיון נתפס כלפי העולם והצרכנים. תהליך השיקוף, שעשוי להיות לעיתים לא פשוט, גורם ליזם להבין ולראות את החסרונות והקשיים הנמצאים ולפעול בכדי לצמצמם. ובנוסף, היזם נחשף גם ליתרונות הקיימים במיזם אליהם לא היה מודע לפני כן.

חשוב  לציין שתהליך הליווי והתמיכה  לא בא לשנות את המיזם אלא להכווין את היזמים ולאפשר להם להגשים את החזון שלהם ולממש את רעיונותיהם בצורה האפקטיבית ביותר. זאת, על ידי הנחיית היזמים ליצירת יתרון תחרותי תוך שימוש ביכולותיהם ובמשאביהם. בשונה מהתהליכים הקיימים ב-coaching  ו- mentorship במהלכם ניתנות הוראות ליזמים כיצד לפעול, הייעוץ ב-KST  מטרתו להנחות וללוות את היזמים תוך שמירה על הרעיון המקורי ומחשבה משותפת.

לסיכום: התרומה שלנו כאנשים KST היא בהתאם לאופי של כל מיזם, הצרכים והדרישות של היזמים. הניסיון שלנו בהבנה תהליכית של הקמת מיזם והבנת השוק העסקי תורמות רבות ליזמים אשר יש להם רעיון בעל פונטציאל אך אינם יודעים כיצד לפרוץ איתו החוצה.