שם הכותב: תאריך: 16 מאי 2013

לא יודעת אם אתם מכירים את נאום גטיסברג (באנגלית  Gettysburg Address) – זהו הנאום המפורסם ביותר של נשיא ארצות הברית אברהם לינקולן ואחד הנאומים המפורסמים ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. מדובר בנאום שבו, תוך 2-3 דקות אגב, שטח לינקולן את משנתו בנושא שוויון בין בני האדם. מדובר בנאום קצר אשר כל ילד בארה"ב לומד לשנן בעל-פה בביה"ס היסודי, כדי ללמדם שכל בני האדם הם שווים וכי ארה"ב היא מדינה שדוגלת בשוויון.

המשפט המפורסם ביותר בנאום, וזה שגם חקוק על אנדרטת לינקולן בוושינגטון, הוא האומר כי :

"That government of the people, by the people, for the people, shall not perish from the earth. " כלומר, "ממשלה של העם, על ידי העם, למען העם, לא תאבד מן הארץ".

ולמה אני מספרת לכם את זה?

כי היום קראתי בדה-מרקר על חברת By the People ומייד נזכרתי בנאום הזה. בכתבה של חיים ביאור הוא מספר ש: "חברת 
By the people, שנותנת לאנשי היי־טק הזדמנות לחזור לשוק העובדה במודל מיוחד: החברה מבצעת ומנהלת פרויקטים עבור חברות היי־טק, ומבין 100 איש, 88 הם פרילנסרים. השכירים בחברה הם בעלי מוגבלוית פיסיות או נפשיות קלות. מדובר בבני 40 פלוס, שבעבר הועסקו כשכירים בחברות היי־טק, אך פרשו מהן בשל מגוון סיבות – בעיקר פיטורים בעקבות צמצומים."

הרעיון מצא-חן בעיניי, אז נכנסתי לאתר החברה כדי לראות במה מדובר. בחלק של ה"שאלות ותשובות" באתר מצאתי את ההסבר  הבא: "ב–By The People אין עובדים, אלא חברים. שותפים לחזון, שותפים לדרך ושותפים לרווחים. כחבר בקהילה תהיה חלק מקבוצה שמשתפת פעולה מחד, אך מאידך מאפשרת לכל אחד לנהל את עצמו, לקבוע את עומס העבודה שלו, את הפרויקטים או המיזמים שהוא שותף להם ואת החברים עימם יעבוד."

כלומר, לפי הבנתי עד כה, מדובר בחברה שהיא גם סוג של מיזם חברתי, גם קהילה עסקית-חברתית וגם גוף שמאפשר לאנשים לעבוד בצורה עצמאית, שוויונית וחופשית. אם זה אמיתי (סליחה שאני צינית, אבל במדינה שלנו… אתם יודעים…), זה פשוט מדהים בעיניי!

יתרה מזאת, מנכ"ל החברה אורץ גלנץ הנו איש מאד מעניין ובעל חזון. לפי הפרטים באתר החברה "במקביל לפעילותו העסקית, יזם אורן ומוביל שינוי חברתי בקהיליית ההייטק, מתוך מטרה להגביר מודעות ולרתום את יכולותיהם יוצאות הדופן של יזמי ההייטק ליישום פתרונות לבעיות חברתיות בוערות, תוך שימוש בכלים ובתפיסות שפותחו בהייטק במשך שנים."

אני לא יודעת אם כשהם בחרו את שם החברה הם חשבו על נאומו של לינקולן – אך הם ללא ספק מנסים להוציא אל הפועל את רוח דבריו ואת חלומו לשוויון בין בני האדם. לי זה מחמם את הלב :-)

ואני די בטוחה שללינקולן זה גורם לחייך בקברו.

Abraham Lincoln

שייך לנושאים: היי-טק, הצלחה, יזמות, קהילה