שם הכותב: תאריך: 09 מאי 2013

גולף הוא משחק עתיק יומין, גם יזמות. בין השניים יש מכנה משותף גדול מכפי שנדמה.

למעשה, ההחלטות שמקבל השחקן במגרש הגוף דומות מאוד להחלטות אותן נאלץ היזם לקבל לאורך הדרך. נתחיל מהבסיס עצמו: גולף הוא משחק ארוך למדי, משחק אמיתי נמשך כמה שעות. מי שלא רוצה לשחק גולף ברצינות, עדיף שלא ישחק בכלל. אותו הדבר גם ביזמות, גם היא משחק ארוך. מי שחושב שאפשר להקים חברה ולמכור אותה לגוגל או לאפל אחרי 4 חודשים, כדאי שיחשוב שוב. יזמות היא משחק לטווח ארוך, ואם אינכם מוכנים להשקעה הנדרשת לשם כך, ככל הנראה עדיף שתבחרו משחק אחר.

המכנה המשותף השני הוא המכה עצמה – Swing The

הרי כמעט כולם יכולים להכות בכדור, אולם הבדל קטן בזוית, במהירות או בדרך בה מכים בכדור, והכדור יכול להגיע למקום שונה לגמרי. אותו הדבר גם ביזמות, לפעמים, ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא בפרטים הקטנים. יזמים רבים נכשלים, כי הם מזניחים את הפרטים הקטנים, הם מניחים שזה לא חשוב וכי צריך להתמקד במטרה הכללית. הם טועים, ביל גייטס אמר לאחרונה בנאום לתלמידי תיכון, כי בתחילת דרכה של מיקרוסופט הוא היה פנאטי, לגבי הפרטים הקטנים, הוא ידע כל פרט ופרט על החברה, החל מכמות הכסף בקופה ועד לאפיון של כל מוצר ומוצר. אנו נוטים לחשוב שהפרטים הקטנים פחות חשובים, אבל בסופו של דבר הכול חשוב.

מכנה משותף נוסף הוא התכנון – גולף כאמור הוא משחק ארוך, ויש צורך לתכנן את האסטרטגיה, לבנות "תוכנית משחק" – אותו הדבר גם ביזמות. יזמים רבים נופלים, כי הם יוצאים לדרך ללא תוכנית עסקית, ללא תוכנית פיננסית, ולאחר מספר חודשים כאשר נגמר להם הכסף, הם לא מבינים למה זה קרה. נכון,  לרוב המציאות שונה מהתוכנית העסקית, אבל תהליך התכנון הוא קריטי להצלחה.

גנרל אייזנהאואר, האיש שתכנן את הפלישה לנורמנדי,  אחד המבצעים הכי גדולים והכי מורכבים בהיסטוריה, אמר פעם: “plans are useless, but planning is indispensable.”

הנקודה האחרונה אליה אני רוצה להתייחס היא המטרה עצמה, כאשר חובט מקצועי ניגש לחבוט בכדור, הוא יודע בדיוק לאן הוא רוצה שהכדור יגיע, הוא לא מכה את הכדור ומקווה שהוא יעוף לכיוון.

אותו הדבר גם ביזמות, עלינו להחליט בדיוק מה המטרה הסופית שלנו. לפני מספר חודשים, התראיין מייסד איקיאה, ואמר שבתחילת הדרך, הוא היה צריך להחליט מה המטרה הסופית שלו, האם הוא רוצה להיות יצרן של רהיטי יוקרה, או יצרן של רהיטים זולים יותר. הוא החליט ללכת על רהיטים זולים, כיוון שידע שהפוטנציאל הוא גדול הרבה יותר. זאת אומרת, לפני שהחליט להכות בכדור, הוא כבר ידע מה הכיוון אליו הוא מכוון, רהיטים זולים, שאנשים רבים יוכלו להרשות לעצמם לרכוש. החלטה זו, השפיעה על החברה ועל הצלחתה מאז ועד היום. אם איקאה הייתה יצרנית של ריהוט יוקרתי, יתכן שהייתה עדיין חברה מצליחה, אך בוודאי שלא הייתה מגיעה לאותה הצלחה אליה הגיעה היום.

                  tiger woods  Golf is the closest game to the game we call life" Bobby Jones "

שייך לנושאים: הצלחה, יזמות