שם הכותב: תאריך: 20 מאי 2013

יש יותר מתשובה אחת לשאלה מדוע קשה ליזם להיות המנהל של הפרויקט שלו. הראשונה היא שכדי להיות יזם הוא צריך שיהיו לו תכונות אופי וכישורים שונים מאלה שדרושים למנהל. ולהפך, לאדם בתפקיד ניהולי הרבה יותר קשה להיעשות יזם וממציא פטנטים. ננסה להסביר את הסיבה לכך: תפקידיו של מנהל כוללים בין השאר ניהול תהליכים רב מערכתיים של תיאום. עליו לדעת להפעיל בו בזמן מספר מערכות מקבילות, שתלויות זו בזו ומבצעות את אותה המשימה, גם אם לכאורה יש להן מטרות ויעדים שונים. כך, לדוגמה, מנהל שמפעיל מערכת בקרת אשראי הכפופה למחלקת הכספים מוצא את עצמו בקונפליקט מובנה עם מחלקת המכירות.

רבים מהמנהלים שאני מכיר משקיעים זמן ואנרגיות בדברים שיכולים להיראות, כלפי חוץ לפחות, פשוטים למדי. כל יציאה לתערוכה בחו"ל, שבה יוצגו המוצרים החדשים של החברה, גוזלת משאבים של כסף וזמן. מדובר בהשקעה כספית גדולה מאוד, בסנכרון מספר רב של ספקים שונים במקום מרוחק, בשינוע של אנשים וחפצים לאותו מקום, בהצבת התערוכה, במחשוב האתר וכדומה. מנהל טוב יודע שכל שינוי קטן יגזול ממנו עוד זמן וידרוש הקצאה נוספת של משאבים ארגוניים. חלק מהמנהלים ימצאו את עצמם מדכאים כל ניצוץ של יוזמה או כל רעיון חדש, אף שכשלעצמם הם היו שמחים ליישם אותם. ואולם, כיוון שהם יודעים במה כרוך הדבר, הם יעדיפו לשמור על שקט תעשייתי במקום לקדם שינויים. אנשים שמכהנים זמן רב כמנהלים מפתחים במהלך השנים מעין חסם פנימי מקצועי נגד יוזמות עצמיות של שינוי. יש להניח שבשעת הצורך הם יהיו מסוגלים ליישם שינויים, אבל הם לא יוכלו ליזום אותם.

משום כך, הרבה מאוד אנשים שהיו בעבר בעלי יכולת חשיבה מחוץ לקופסה ימצאו את עצמם עסוקים ביישום המצאות ורעיונות חדשים של אחרים במקום לייצר את הרעיונות בעצמם. ברוב המקרים, היכולת הבסיסית של מנהל להיות יזם בעצמו קטנה מאוד. במקביל, היזמים ובעלי הרעיון אינם מנהלים מטבעם. כמעט כולם מגיעים עם ידע עצום בתחום שבו הם רוצים להתפתח מבחינה עסקית, אבל עם מעט מאוד ניסיון או כישרון ניהולי, אם בכלל.

לשאלה מדוע קשה ליזם לנהל את הפרויקט שלו יש תשובה נוספת: מאותה סיבה שרופא לא יכול לאבחן את עצמו ולתת לעצמו טיפול רפואי, ופסיכולוג לא יכול לבדוק את עצמו ולתת לעצמו ייעוץ פסיכולוגי. ידיד שלי, שהוא רופא משפחה, מספר לי כי המטופלים הכי גרועים שלו הם עמיתים למקצוע הרפואה. הם מזניחים את עצמם ולא נותנים לאחרים לטפל בהם אף שהם מודעים לבעיה הרפואית שלהם. כך גם יזם בעל רעיון מעולה עלול להכשיל את היוזמה או את הפטנט שלו רק מפני שלא יהיה מסוגל לנהל את הפרויקט המסחרי שמאחורי הרעיון או ההמצאה.

בתהליך הפיכת רעיון לעסק קיים קושי נוסף, הקשור לחשיבה המולטידיסציפלינרית שמקשה מאוד על בעל הרעיון (היזם) להיות המנהל בפועל של העסק שלו. היישום של כל רעיון דורש מספר רב מאוד של אינטראקציות עם גורמים מתחומים שונים, וכמו שאומרים, "למי שיש רק פטיש כל בעיה נראית מסמר". כלומר, אם אדם מגיע מתחום הכימיה והוא מומחה גדול בתחומו, יהיה לו קשה מאוד לתקשר וליצור קשרים עסקיים מועילים עם הכלכלנים של הבנק ועם האנליסטים של קרנות הון הסיכון השונות. מנהל חייב לדבר במושגים רב תחומיים, ואם ליזם לא תהיה שפה משותפת עם הכלכלנים והאנליסטים האלה, יכולת הניהול שלו תהיה מוגבלת מאוד.

shir17

כיצד מתגברים על הקשיים והופכים יזם למנהל?

לפני הכול אדגיש כי אני מאמין שבעזרת הדרכה ואימון נכונים אפשר להפוך  חלק מהיזמים למנהלים בפרויקטים שלהם. כאמור – את חלקם, לא את כולם. כלומר, כל אחד יכול ללמוד איך להיות מנהל, אבל לא כל אחד יכול להיות מנהל טוב מאחר שלא כולם נולדו להיות מנהלים. עם זאת, בעזרת הדרכה ואימון נכונים אפשר לרכוש כישורי ניהול בסיסיים, ולעיתים אף מעבר לזה.

השיטה בה נוקטות חברות רבות שמייצרות יזמים פנים-ארגוניים היא לתת לאותם יזמים וממציאים מוכשרים הכשרה מקצועית בתחומי הניהול: החל בהכשרה פנים ארגונית בנושאי הניהול השונים, דרך השתתפות בכנסים וימי עיון מתאימים, וכלה בשליחת אותם יזמים ללימודי תואר שני במנהל עסקים, עם התמחות כללית או שיווקית.

האם תואר שני במנהל עסקים הופך את היזם למנהל מצליח? האם סדנאות או פגישות אחדות עם טובי המומחים מעולם הניהול יהפכו יזם למנהל מצליח כשהחלום שלו יתממש ויהיה לעסק עצמאי? אולי כן ואולי לא. כך או כך הקורסים האלו מבטיחים כמה דברים חשובים מאוד. ראשית, אם יזם עובר תהליך הכשרה שבמהלכו הוא נחשף לגורמים שונים בעולם הניהול הוא מבין את המשמעות של ניהול. שנית, חשיפה של אנשים לתרבות ניהולית מאפשרת להם לדעת  כיצד לדבר ולתקשר עם מנהלי החברה שתהפוך את הבייבי שלהם מרעיון של "שישי שבת" לעסק מצליח. שלישית, הכשרה נכונה שמה דגש על תובנה חשובה מאוד – לניהול יש קודים משלו. כשם שלתרבויות השונות יש קודים לשוניים והתנהגותיים, כך גם לניהול יש קודים לשוניים והתנהגותיים. היזם לומד לדבר בקודים הללו גם אם הוא לא מנהל בפועל את העסק שלו, ובנוסף לכך הוא לומד להעריך את הגורמים הפיננסיים והמשפטיים שמעורבים בתהליך בניית העסק.

שייך לנושאים: הצלחה, יזמות