שם הכותב: תאריך: 08 מרץ 2013

המשך לפוסט: לקראת יום האשה הבינלאומי – פוקוס על נשים ויזמות – חלק ראשון בסדרה.

לרגל יום האשה הבינלאומי, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כמה נתונים מעניינים על נשים. למשל, ידעתם שעל כל אישה שמואשמת בישראל בפלילים, מואשמים 11 גברים? והאם ידעתם כי נשים בישראל משכילות יותר מגברים ומעורבות פחות מהם בתאונות דרכים?

ראו למשל את הנתונים לגבי השכלה: "שיעורי הזכאות לתעודת בגרות גבוהים יותר בקרב בנות מאשר בקרב בנים: ב-2011 הגיע שיעור מקבלי תעודת בגרות מבין תלמידות י"ב ל-62%, לעומת 51% מהבנים. גם שיעור העומדים בדרישות הסף של האוניברסיטאות היה גבוה יותר בקרב בנות והגיע ל-51% לעומת 43% מהבנים. הנשים מובילות בלימודים לתארים המתקדמים: מבין 55.9 אלף סטודנטים לתואר שני בשנת תשע"ב, 33.2 אלף היו נשים (59.3%) ואילו בלימודים לתואר שלישי הגיע אחוז הנשים ל-52.4." את הכתבה המלאה תוכלו לקרוא באתר Ynet – נשים בישראל: נהגות זהירות, מתחתנות מאוחר מאת ירון דרוקמן.

מה שאותי מעניין הוא לא אחוז הנשים מתוך כלל הסטודנטים אלא דווקא תחומי הלימוד. לפי הכתבה: "מקצועות הלימוד לתואר ראשון שבהם לנשים היה ייצוג גבוה ביותר (יותר מ-95%) הן באוניברסיטאות והן במכללות האקדמיות, היו הפרעות בתקשורת וריפוי בעיסוק. רוב שכזה היה לנשים גם במקצוע עיצוב טקסטיל (במכללות האקדמיות) וגם במקצועות חינוך לשוני וחינוך מיוחד (באוניברסיטאות). מנגד, המקצועות שבהם נשים היו מיוצגות הכי פחות הם הנדסת חשמל והנדסת מכונות. הדבר ניכר גם בהנדסת מחשבים-חשמל ובהנדסה גרעינית (באוניברסיטאות) וגם בהנדסת בניין, הנדסת מערכות תקשורת, פיזיקה, הנדסת אלקטרוניקה, הנדסה אזרחית וכן בלימודי הנדסה וניהול משאבי מים (במכללות אקדמיות)."

איפה כל היזמיות? למה יותר נשים לא פונות לתחומים כמו טכנולוגיה, הנדסה (על סוגיה) וכמובן – יזמות? ולא. זה לא כי נשים הן פחות חכמות או פחות טובות במתמטיקה – אלה פיקציות שכבר מזמן חלפו מן העולם. לדאבוני, הסיבות הן, מן הסתם, כי מדובר במקצועות שנחשבים נחלתם של הגברים ואשר העבודה בהם דורשת השקעה של שעות רבות ולא תמיד מאפשרת גידול ילדים וניהול חיי משפחה במקביל. כן, במדינת ישראל בשנת 2013 מי שאחראי על גידול הילדים במשפחה (ברוב המקרים) הן הנשים. נכון, יש גברים ש"עוזרים" או ש"עושים חצי-חצי" – אגב, אשמח להכיר כמה כאלה… אבל ברוב המוחלט של המשפחות, האמהות המסורות מטפלות בילדים בזמן ש"אבא בעבודה".

שריל סנדברג, ה-COO של פייסבוק, צוטטה במאמר של גייל צמח-למון Sheryl Sandberg's Radically Realistic 'And' Solution for Working Mothers, כאשר אמרה כי: "האמת הבוטה היא כי גברים עדיין שולטים בעולם". במאמר טוענת צמח-למון כי הבעיה היא שאנשים חושבים במושגים של "או" – כלומר, את יכולה להיות קרייריסטית או אמא, רעיה מצוינת או עובדת מצטיינת. שריל סנדברג, בספרה, טוענת שצריך לחשוב במושגים של "גם". סנדברג אומרת ש: "בחירה היא דבר טוב, וגם שאיפות. שאפתנות היא דבר נפלא, וגם להגיד לבוס שלך שאת רוצה ילדים. לעבוד קשה זה חשוב וגם למצוא דרך לחזור הביתה מוקדם מהמשרד כדי לאכול ארוחת ערב עם הילדים זה חשוב." זו גישה מעניינת, אבל גם לא כ"כ פרקטית, כפי שחלק ממבקריה של סנדברג טוענים, בעבור אלה מאיתנו שאינם מבוססים כלכלית ואינם יכולים להרשות לעצמם שמישהו אחר יטפל בילדיהם. כלומר, שהגישה הזו של "גם" – טובה בעיקר לעשירים…

אז איך זה שבכל זאת יש נשים (ולא בהכרח עשירות) שמספיקות גם, גם וגם? גם לטפח זאטוטים, גם קריירה, גם לימודי תואר שני/שלישי? איך הן מצליחות להיות גם יפה, גם חכמה, גם אופה, גם כובסת וגם, והרבה, מחבקת? יש לי תשובה: לנשים כאלה קוראים קוסמות. והן קיימות באמת! בפוסט הבא אספר לכם על אחת כזאת…supermom

שייך לנושאים: אקדמיה, הצלחה, יזמות, קריירה