שם הכותב: תאריך: 30 מרץ 2015

 

פחות משבוע לחג ופרויקט החירות היזמית שלנו מעלה הילוך

כזכור פנינו לחברי Novus וביקשנו מהם קצת הגיגים על יזמות, חירות והקשר ביניהם.

ככה הגענו לרועי פרידמן שעומד מאחורי שלושה אתרים חברתיים שאם תשימו לב ממש טוב, מספקים למשתמשים שלהם חופש מגורמים מתווכים.

בכלל, נדמה שמיזמים רבים, שאינם בהכרח חברתיים, נולדו מתוך השאיפה לבטל את התלות בגורמים מתווכים. בין אם משיקולי עלות, בין אם משיקולי נוחות / פשטות ולפעמים, פשוט כיוון שהגורמים המתווכים משבשים משהו בדרך למוצר / השירות שאנו מנסים לרכוש.

כך יצא שהושבנו את רועי לענות על כמה קושיות – על המיזמים, על הדרך היזמית שלו ועל חלומות בכלל.

התחלנו את השיחה בדרום אמריקה וסיימנו בלאחל לרועי הצלחה במיזם החדש שלו – להיות אבא ( ממש בקרוב!)

>> ספר לנו בקצרה, מה היה הגורם המרכזי לפיתוח של כל אחד מהמיזמים?

מאחורי כל אחד יש סיפור שונה לחלוטין.

את ישראלי גיטר הקמתי מתוך האהבה שלי לנגינה. השתחררתי מהצבא ב 2002 ולימדתי את עצמי לנגן, תוך כדי שאני נעזר במדיום החדש ופורץ הדרך – האינטרנט. תחילה הצטרפתי לכל מיני פורומים ועם הזמן למדתי איך להתקין אחד בעצמי. הבעיה עם פורומים זה חוסר סדר במידה ולכן רציתי שהפורום יהיה חלק מאתר גיטרות, אך בשביל זה הייתי צריך ללמוד לבנות אתרים.
באותה תקופה עשיתי את התואר הראשון שלי בתקשורת וניהול, במכללה למנהל, וביקשתי להצטרף לקורס שלא הייתי רשום אליו שעוסק בבניית אתרים. כך בניתי את האתר הראשון שלי, שהיה כולו סטאטי ומעוצב בחוסר טעם לחלוטין. הרבה מים עברו בנהר והיום האתר דינמי, מגוון, מעוצב נכון, עם המון תוכן וגולשים. הקהילה גדלה והשם "ישראלי גיטר" הפך להיות המקום שהרבה מאוד נגני גיטרה היו נכנסים אליו בזמנם הפנוי כדי להשתתף בדיונים שונים, וללמוד אחד מהשני ללא צורך אמיתי במורה. אז נכון שאי אפשר ללמוד הכל דרך האינטרנט, אבל אין ספק שהאתר מהווה תחליף מצוין לשלבים רבים בתהליך הלמידה.
ישראלי גיטר  הוא גם האתר הישראלי הוותיק ביותר ברשת לגיטרות.

www.israeli-guitar.com

סוויץ'-בוק הגיע בכלל מדרום אמריקה. מטיילים רבים נוהגים לטוס לטיולים ארוכים עם ספר אחד ולהחליף אותו עם מטייל אחר, שנמצא איתם באותו הוסטל/מלון, ברגע שהם מסיימים. הרעיון של האתר דומה – מספר אחד שגולש מעלה לאתר הוא יכול להחליף אותו אין סוף פעמים עם ספרים של גולשים אחרים כאשר איתור הספרים מתבסס על מקום המגורים, כלומר, ניתן לאתר ספרים לפי האזור, עיר, שכונה ואפילו רחוב שבו הגולש גר. אין צורך לרכוש עוד ועוד ספרים ואין צורך ללכת לספריה.

http://www.switchbook.co.il/

דוגר מגיע מתוך הקרבה שלי לבעלי חיים, ולכלבים במיוחד. הרעיון של האתר הוא לאפשר לבעלי כלבים למצוא ספקי שירות לכלבים (דוגווקרים, דוגסיטרים, וטרינרים , מאלפים, וכו'. הנקודה היא שאם אנשים יראו שנוח להם לאמץ כלבים, ושקל למצוא מישהו שיעזור להם לטפל בכלב, אזי יותר אנשים יאמצו כלבים. מה גם שאזור אחד שמרכז הרבה ספקי שירות מאפשר למעשה הוזלה של מחירים לבעלי הכלבים, מה שתורם לנקודה הראשונה – תמריץ לאימוץ.
כמו בסוויץ' בוק גם כאן האיתור עובד לפי אזור מגורים – דוגווקר לא יסע לעיר אחרת, ואפילו לא לשכונה אחרת, כדי להוציא כלב לטיול, ולכן האתר מאפשר לאתר נותני שירות לפי אזור המגורים שלהם.

http://www.dogger.co.il/

בא מאהבה. דוגר - כל מה שצריך כדי לגדל כלב בקלות ובנוחות

בא מאהבה. דוגר – כל מה שצריך כדי לגדל כלב בקלות ובנוחות

>> האם עבדת על שלוש האתרים במקביל? איך אפשר 'לחלום'  3 חלומות בעת ובעונה אחת?

ישראלי גיטר היה סביבת טסט עבורי. הוא האתר הראשון שהקמתי והוא זה שאפשר לי לצבור את הידע בתחום, שהפך בהמשך להיות המקצוע שלי למספר שנים. העבודה סביבו התרחשה כאשר חזרתי מטיול בדרום אמריקה, ממש בפתח משבר הסאב פריים ב 2008. לצערי המשבר הוביל לכך שלא גייסו כמעט עובדים בתחום הלימודים שלי – תקשורת ופרסום, מה שאפשר לי לבלות זמן בבניה שלו, שלא לדבר על פיתוח מקצוע חדש בתור בונה אתרי אינטרנט.

את סוויץ' בוק ודוגר בניתי במקביל לעבודות אחרות שלי, בזמני הפנוי – אחרי העבודה או בסופ"שים. אני מאוד אוהב לבנות אתרי אינטרנט. אפשר אפילו לקרוא לזה תחביב. ואם האתרים יצליחו ויתנו שירותים להרבה אנשים הרי שזה כבר היה שווה את הטרחה.

>> אחרי שהאתרים הפכו לעובדה קיימת – מה השלב הבא? איך משתכללים החלומות? לכדי מה – תעבורה גבוהה יותר? מודל עסקי רווחי יותר? או שאתה כבר במיזם הבא?

למרות שיהיה נחמד לראות כסף מהאתרים הנ"ל, הם כולם מיזמים חברתיים ולכן אין להם מודל כלכלי. בשלב הזה גם סוויץ'-בוק וגם דוגר נמצאים בשלב של "שלח לחמך על פני המים". אני בודק את ההיענות של הגולשים לשימוש באתר ובוחן את הפידבקים שאני מקבל, ובהתאם לכך מתאים את האתר לצרכים. נראה כי שניהם תופסים יותר ויותר תאוצה ואני מקבל פה ושם פניות לשיתופי פעולה.

כאשר ארגיש שהגיע הזמן להתקדם, אפתח להם חלקים נוספים מורכבים יותר. למשל, הייתי רוצה להגדיל את השימוש היומי, של כל משתמש, באתר דוגר, וזאת על ידי הפיכתו לסוג של רשת חברתית שבו הגולשים יכולים לפרסם סטאטוסים ותמונות של הכלבים.  היה וזה יצליח יתכן ואוכל לבנות לאתר מודל עסקי ריווחי ואף לגייס מתכנתים נוספים.

לא ממש שיעור בקונסבטוריון. מתאים במיוחד לאוטודידקטים.

לא ממש שיעור בקונסבטוריון. מתאים במיוחד לאוטודידקטים.

>> האם יש לך פייבוריט? באיזה מהמיזמים נדרשה השקעה הרבה ביותר

האמת….כן. ישראלי גיטר הוא האתר הוותיק ביותר והמצליח ביותר כרגע. למרות שהפייסבוק "גוזל" את מרבית הזמן הפנוי של הגולש הישראלי הממוצע באינטרנט, עדיין יש לאתר כניסות רבות.

דוגר הוא אתר שההצלחה שלו חשובה לי בפאן האישי – אני מאוד מחובר לכלבים ואף משתדל להתנדב בזמני הפנוי בכלביות. הצלחה של האתר תאפשר ליותר ויותר כלבים למצוא בית.
דוגר, לערכתי, הוא גם האתר עם הפוטנציאל הרווחי הגדול יותר מבין השלושה. נכון, האתר אינו כלכלי, אך כפי שציינתי – יהיה נחמד לראות אותו עושה רווחים.

>> למה ההשתחררות מגורמים מתווכים היתה בעיניך 'pain' משמעותי כל כך שייצרה את ה- reason why לאתרים לקרום עור וגידים?

 לגבי דוגר – ציינתי קודם שהוא יאפשר הורדת מחירים ומציאת עזרה בטיפול בכלב. הורדת מחירים+עזרה = יותר גמישות בקרב אנשים בנושא אימוץ כלבים
לגבי סוויץ'-בוק – נראה לי חבל שאנשים אוגרים ואוגרים עוד ועוד ספרים שבפועל הם לא קוראים אותם יותר לעולם. האתר מאפשר לחסוך בכסף, לצמצם נזק סביבתי, ולעודד אנשים לקרוא יותר ספרים, שזה גם ערך שאבד מהעולם.

רועי פרידמן, 33, נשוי, עוד חודש וחצי אבא :)

בעל B.A בתקשורת (המונים) וניהול במכללה למנהל, בימים אלה לומד לתואר שני במנהל עסקים (עם התמחות באסטרטגיה ויזמות).

רועי מנהל שיווק ופיתוח עסקי בחברת הייטק אשר מפתחת מערכות לענף התיירות.
והוא עומד גם מאחורי חממה יזמית לסטארטאפיסטים בענף התיירות  http://www.tourcubator.co.il מקווה יום אחד להיות חלק פעיל במיזם/סטארטאפ שיעשה מהפכה.

רועי פרידמן. חולם להיות חלק ממיזם שיעשה מהפכה.

רועי פרידמן. חולם להיות חלק ממיזם שיעשה מהפכה.

שייך לנושאים: היי-טק, הצלחה, חדשנות, כללי