שם הכותב: תאריך: 02 ינואר 2013

אנחנו עובדים קשה ובדרך הטבע רוצים להצליח. אבל מהי ההצלחה?

ש

במה מתבטאת הצלחה לא רק בעולם העסקים המקומי אלא גם, ואולי במיוחד, בעולם העסקים הגלובלי? מה המשמעות של להצליח בעבודה ולהיות מוצלח מאוד גם בחיי המשפחה?

להגדרת ההצלחה האישית יש חשיבות עצומה. מנהל של אחד התאגידים הגדולים ביותר בארץ נשאל פעם, "מתי יש מספיק?". תשובתו המיידית הייתה "אף פעם לא". במילים אחרות, שום דבר לא יוכל למלא את הבור העמוק שנפער בתוכנו. הבור הזה הוא עריץ נורא שדורש עוד ועוד. למעשה, ככול שמצליחים יותר, כן צובר העריץ הזה עוצמה וכוח שאינם ניתנים לריסון. התוצאה – אי שקט מתמיד, חרדה מאבדן שליטה ואבדן העוצמה, כעס ותסכול, ניתוק מוחלט וסופי מהיכולת להיות מאושרים.

לא במקרה האנשים הכי מצליחים בעולם העסקים, ובעולמות תוכן נוספים, פונים למכשפות, לקוראות בקפה, למנתחים לפי תווי פנים, למנחשים בשמן וליידעונים אחרים (דתיים או חילוניים) למיניהם. לעיתים יהיה זה רב מוכר וידוע מאוד, בעל כישרון אבחון מעולה, או רב אחר שיכולת הניבוי שלו הצליחה להדהים רבים וטובים; לעיתים נעזרים אותם אנשים מצליחים מאוד באנשים שקוראים במפות האסטרולוגיות או בכף היד כדי לנבא "מה יקרה בעתיד". זאת אחת מדרכי ההתמודדות שלהם עם הפחד וחוסר השליטה. הפחד שרק גדל עם ההצלחה. אבל כל אלה פתרונות שבאים מבחוץ, אף שהעוצמה והכוח האמיתיים נמצאים בפנים. עמוק בפנים. ואולם, החיבור עם פנימיותם כבר נזנח במהלך המרוץ המתמיד להצלחה שמעולם מעולם לא הוגדרה בבירור, ולכן לעולם אינה מספקת.

לכל הצלחה אישית צריכים להיות כמה קריטריונים וכמה הגדרות. הסיבה לכך היא כפולה. ראשית, כדי שיהיה מאתגר יותר להשיג את ההצלחה. ושנית, כדי שאם אחד הקריטריונים ייכשל, האדם לא יסווג את עצמו בתור כישלון שהרי שריין לו ערוץ נוסף בו יוכל להצליח. בעצם, הסיבה הראשונה עוסקת בהצבת האתגר וברצון להתמודד איתו, בעוד שהסיבה השנייה מסייעת לאדם להיחלץ ממצבי משברים בצורה קלה יחסית ובלי להישבר. מכאן שאדם צריך לשפר את יכולתו לאתגר את עצמו כדי שהדברים לא יחזרו על עצמם ויתחילו לשעמם. עם זאת, על האדם לפתח תחומי עיסוק או עניין נוספים שיסייעו לו להתגבר על כישלון, כי אז במקביל לכישלון בתחום אחד יהיו לו הצלחות בתחומים אחרים, בעולמות תוכן אחרים. אדם שיגדיר את עצמו בצורה חד תחומית יכול יום אחד לראות את עצמו ככישלון חרוץ רק משום שלא הצליח בתחום האחד הזה. ברם, אם אותו אדם יגדיר את עצמו בכמה תחומים, הצלחותיו האחרות יכולות לכפר על כל כישלון.

שאלה נוספת היא כיצד מודדים הצלחה. האם מודדים הצלחה במונחים כספיים? אם כן, האם זכייה בלוטו ב-10,000 דולר פירושה הצלחה? האם השקעה של שלושה דולרים בטופס לוטו שלא זכה בהגרלה היא כישלון? ברור לכל שאלו מדדי הצלחה שגויים ופרימיטיביים מאוד. אלא שלמרבה הצער הם הצליחו להשתרש בחברה המודרנית, ללא שום הצדקה. מדוע הצלחתה של קבוצת כדורגל מתבטאת בכניסות רבות יותר לאינטרנט מהצלחתה של משלחת בכינוס מדעי? ואם כבר מדברים על זה, מתי התקשר נשיא מדינה לראשי משלחת מדעית והודה להם על הכבוד שהביאו למדינתו? מנגד, קבוצה שמנצחת במשחקי כדורסל יודעת כמעט בוודאות שאישיות פוליטית בכירה תתקשר להודות לה על הניצחון ועל הכבוד ששחקניה מביאים לאומה. האם מיעוט הפרסומים באינטרנט מעיד על חוסר הצלחות בתחום המדעי? או על חשיבותן הפחותה של הצלחות אלה? ההצלחה חייבת, אפוא, להימדד בצורה שונה מזו שאנחנו מכירים ורגילים אליה.

שייך לנושאים: הצלחה, יזמות