שם הכותב: תאריך: 08 אפריל 2013

שאלת ה"מחר" מעסיקה מספר רב מאוד של מוחות. בימי חמישי אחר הצהריים המאוחרות ובשעות הערב, יושבים אלפי אנשים ומנסים לפצח את הקוד של משחקי הכדורגל. הם יושבים יחד, מעשנים, דנים בשאלות הרות גורל כמו "הוא פצוע – האם הוא יישחק?" או "האם ירד גשם במהלך כל השבת?" וכדומה. האם אדם שמכיר את עולם הכדורגל על בוריו מסוגל לחזות בדיוק רב מאוד, הלכה למעשה, את מה שיקרה על המגרשים באותו יום שבת בו מתקיימים המשחקים? אם התשובה לכך הייתה חיובית, הרי שכל יום ראשון היו עשרות אנשים זוכים בפרס הראשון של הטוטו. המציאות הפשוטה מראה שזה לא כך. לעיתים יש מחזורים שבהם אף אחד לא מצליח לנחש את הרצף הנכון (או להמר עליו). לעיתים, ובכך מודים חלק מבעלי התחנות, מי שמצליח לזכות הם דווקא אנשים שהעדיפו את הבחירה האקראית של מכונת הטוטו.

crystal ballעל השאלה מה צופן העתיד בחובו ניסו לענות בעבר לא מעט יידעונים ומגידי עתידות. חלקם מיסטיקאים שחזו את העתיד באמצעות קריאה בחול, במלח, בקפה, בכף היד, בקלפי טארוט ובכוכבים. חלקם פילוסופים והוגי דעות שפשוט ניסו לנחש, לחזות את העתיד על פי מיטב שיפוטם, על פי ניתוח מעמיק של כל מיני נתונים עלומים. לעיתים ניבוי העתיד הצליח כתוצאה מאפקט פיגמליון (ציפיות שמגשימות את עצמן), ולעיתים ההימור נכשל בדיוק מאותה סיבה.

גם כיום ממשיכים אנשים לפנות למקובלים, לפותחים בקלפים, לקוראות בקפה ולאסטרולוגים למיניהם, כשהם רוצים לדעת מה צופן להם העתיד. על ההצלחות של אנשים אלה שומעים הרבה פעמים. על הכישלונות, כמעט שלא. אנו שומעים על לא מעט אנשי עסקים רציניים שמתייעצים עם מורים רוחניים לפני כל עסקה, ועל בעלי מפעלים שבודקים בנומרולוגיה או באסטרולוגיה את סיכויי ההצלחה ביום החתימה על חוזה ענקי (ומשנים תאריכים בהתאם להמלצותיהם של אותם מגידי עתידות). אחת לבקרים מתפרסמת בעיתונות הכתובה או המשודרת כתבה שדנה בשאלה איזה רב קשור לאיזה איש עסקים או לידוען אחר, או איזה איש עסקים מתייעץ עם איזה רב לגבי עסקה כזו או אחרת. אחת לחודש או חודשיים מתפרסם סיפור על רב או מקובל ידוע שהזהיר איש עסקים לא להשקיע בחברה שבה רצה להשקיע, שבועיים לפני שזו התמוטטה ונעשתה חדלת פירעון.

הרצון העז לדעת מה טומן בחובו העתיד, גורם לאנשים מאוד רציונאליים לעשות פעולות מאוד לא הגיוניות לכאורה. האם ניבוי העתיד יכול להסתמך רק על פעולות המבוססות על ציפיות שמגשימות את עצמן או על כוחות שאין להם הסבר מדעי? נשאל את זה אחרת, האם כאשר אדם בולע כדור נגד כאב ראש הוא יודע איך בדיוק משפיע עליו הכדור הזה? בדרך כלל התשובה היא לא, רק רופא או רוקח מסוגלים להסביר במדויק את פעולתו של הכדור. אבל האדם מרגיש שהוטב לו. אם כדור נגד כאב ראש משכך את הכאבים בלי שנבין איך בדיוק הוא פועל, מדוע שלא נאמין בדברים אחרים שפעולתם לא מובנת לנו אבל על חלק גדול מהאנשים הם משפיעים לטובה? אמונה דתית, רפואה אלטרנטיבית, דיקור סיני, ריפוי ארומתרפי; כל אלה עוזרים בלי שנבין כיצד הם עושים את זה. מה שברור הוא שהם לוקחים את אלמנט אי הוודאות ועושים פעולות אקטיביות כדי לנטרל אותו, ולעזור לאדם להגיע מוכן יותר לאירוע שאולי יתרחש (ואולי לא).

 ניבוי העתיד על ידי אנשי מקצוע

הוא מומחה בעל שם עולמי. בן 48, מחזיק כמעט בכל התארים האקדמאיים שקיימים בתחומו. מרצה מהמעלה הראשונה. קורא שקדן של מאמרים ומחקרים. מנוי על כל הירחונים שמופיעים בשפה האנגלית בתחום ההתמחות שלו וחתום בעצמו על שלושה מאמרים מקצועיים שהתפרסמו בהם.

כאשר שכרנו את שירותיו ביקשנו ממנו להגיד לנו רק דבר אחד: אם המצאה (שהיא בהחלט בתחום ההתמחות שלו) תצליח או תיכשל. אחרי שהחתמנו אותו על מסמכי הסודיות והעדר התחרות (מן הסתם היו שם עוד כל מיני מסמכים שגם עליהם התבקש לחתום), הוא קיבל את מלוא המידע על ההמצאה הנוגעת בדבר.

לאחר מספר ימים הוא חזר אלינו עם תשובה. קראנו וחזרנו וקראנו את הדפים שהוא שלח (שישה עמודים, ליתר דיוק) מספר רב של פעמים. באף עמוד לא הייתה תשובה של כן ולא. תמיד הייתה תשובתו מהוססת וגם עליה הערים תלי תלים של הסתייגויות. גם בשיחה בעל פה שנערכה איתו, הוא ענה בצורה מעורפלת מאוד של כן ולא באותה נשימה.

היכולת שלו להסביר את העבר הייתה מדהימה. היכולת שלו לנבא את העתיד הייתה מאכזבת, בלשון המעטה. במקום להודות בדבר, הוא העדיף להכביר מילים, משפטים וביטויים – בלי להגיד דבר. הוא הכין שישה עמודים של חוות דעת מנומקת וכתובה, אבל אף המלצה אופרטיבית אחת של "כן" או "לא" לא הייתה בדפים חסרי כל תועלת אלה.

 כן, בכל זאת, לנסות לנבא את העתיד

קל מאוד להסיק מהדברים שנכתבו כאן כי אין שום מקום לניבוי העתיד, אבל זה  לא מדויק. בהחלט מומלץ לנסות לנבא את העתיד, רק עם מידת הזהירות והצניעות הדרושה מחד גיסא, ועם שימוש נרחב ככל האפשר בפרמטרים שיכולים להעריך מה יקרה בעתיד מאידך גיסא, ובדרך זו להקטין את אי הוודאות או את העלויות שנגזרות מאי הוודאות הזאת.

ננסה להמחיש את הנאמר לעיל באמצעות דוגמה פשוטה אחת. איש כספים של חברה עסקית, פונה לאיש המכירות באותה חברה ומבקש לדעת מעט יותר פרטים על לקוח חדש שמבקש לרכוש סחורה בהקפה. האינטרסים של איש המכירות שונים במהותם מהאינטרסים והיעדים של איש הכספים. עם זאת, שניהם עובדים באותו ארגון ועליהם לקבל החלטה משותפת. האם הם נדרשים לנבא את עתידן של אותה עסקה ושל אלו שיבואו אחריה? בהחלט כן.

הניסיון להקטין את רמת אי הוודאות על ידי ניבוי העתיד יכול להיות חשוב למקבלי ההחלטות גם בהיבט נוסף – הבנה טובה יותר של התנהגות הצד השני. כך מנסים לבחון בצורה רציונאלית כיצד יתפקד הצד השני לדיאלוג, לקונפליקט או למשא ומתן. מה הוא יכול לומר ומה אפשר לענות לו, מהן הטקטיקות בהן הוא נוקט ובאילו טקטיקות נגדיות כדאי להשתמש. כל אלו פעולות שאם לא יבוצעו הלכה למעשה עלולות לגרום לקריסת המשא ומתן.

שייך לנושאים: אסטרטגיה, הצלחה