שם הכותב: תאריך: 02 מאי 2013

במסגרת הטיול המשפחתי בתאילנד החלטנו לעשות גם מסלול אתגרי, אחרי מספר בדיקות והתייעצויות בחרנו במחנה האומגות Eagle Track Zipline . המחנה ממוקם במרחק של כשעה נסיעה מהעיר צ'אנג מאי (צפון תאילנד), המחנה עוסק כולו באומגות וסנפלינג בג'ונגל. גבוה מעל לקרקעית היער, בין ענפי העצים מתוחות כ- 10 אומגות באורכים של בין 50 ל- 400 מטרים, במהירויות עוצרות נשימה ומעל לנוף ירוק ומדהים: שדות אורז, עצי ג'ונגל, פלגי נחל ונהר אחד שחולפים מעליו במהירות באומגה.

את האתר מפעילים בחורים צעירים בני 18+, לא מבוגרים בהרבה מהבן הבכור שלי. ניכר בהם שהם מקצועיים מאוד ואוהבים את עבודתם מאוד מאוד. כל ההדרכה וההשגחה על הלקוחות נעשית במקצועיות רבה, בהקפדה על כל הפרטים קטנים וגדולים כאחד ובאווירה נינוחה עם הרבה הומור. סקרן אותי לדעת מאין מגיעים הבחורים הצעירים והמקצועיים הללו. ואיך מצליחים ליצור אצלם מחויבות גבוהה שכזו לעבודה.

אז שוב- שאלתי, קראתי, חקרתי, התעניינתי וגיליתי שמדובר במיזם קהילתי.

Eagle Track Zipline הוא מיזם תיירותי שמבוסס על קהילה מקומית. מסלול האומגות מופעל על ידי קואופרטיב קהילתי הנקרא :

 The Ethno-Eco agricultural Livelihood Conservation Group in Baan Wang Hang, Maeram.

שלושת הכפרים הנמצאים בסמוך למחנה מורכבים משבטי Hmong & Karen hill tribe. תושבי הכפרים מגדלים אורז, פולי סויה וחצילים בשדות שסביב נהר ה- Maeram.

בעלי המחנה פונים אל תושבי הכפרים המעוניינים להצטרף לעבודה במחנה. הם מציעים להם הכשרה מקצועית ובכך זוכים תושבי הכפרים לניסיון מקצועי והלקוח זוכה לחוויה מהנה וגם בטוחה.

בנוסף, מחנה Eagle Track Zipline פועל תוך דגש על קיימות (sustainability)- שמירה על היער והג'ונגל בו פועל המחנה ודאגה לשלושת הכפרים המקומיים באיזור MaeRam. יש גם תכנית של שתילה מחדש (replanting) על מנת להבטיח את אריכות הימים של היופי הירוק של היער. בתוך מחנה האומגות יש הקפדה על מקומות המורשים להליכה ולדריכה של המטיילים במחנה- הכל כדי שלא יינזקו הטבע והשבילים מסביב לכפרים.

המיזם הקהילתי דואג לספק מקום תעסוקה בר קיימא, מגורים לצוות מקומי בסמוך למחנה הבסיס, כמו גם את כל הארוחות לאנשי שבטי ההרים.

באתר האינטרנט של המחנה מצאתי את הציטוט הבא: "אנו שמחים להיות מסוגלים לתמוך באנשים המקומיים עם הזדמנויות תעסוקה משופרות בתוך הקהילות שהם כל כך אוהבים".

We are pleased to be able to support the local people with improved employment opportunities within the communities that they love so much.

 הייתכן ומחויבות זו באה מהיות המחנה מיזם חברתי קהילתי? ומהו בכלל מיזם עסקי-חברתי שמחנה האומגות מתהדר בהיותו כזה?

מיזמים עסקיים-חברתיים (Social Enterprise) הם ארגונים בעלי מטרות חברתיות (או סביבתיות) העושים שימוש באסטרטגיות עסקיות (המבוססות על דינמיקה של השוק) כדי להשיג את מטרותיהם.

מיזם עסקי-חברתי הינו ארגון שהוא תולדה של יוזמה אזרחית או קהילתית, שיש בה משום חדשנות. הוא מוקם על מנת להשיג מטרה חברתית או סביבתית, ועושה זאת תוך שימוש באסטרטגיה עסקית ובאוריינטציה תחרותית, תוך שאיפה להשיא רווחים ולבסס את קיימותו על פעילותו המסחרית. המוצרים או השירותים המיוצרים על ידי הארגון ותהליך ייצורם מבטאים את המטרות החברתיות של הארגון.

בעלי המיזם, המשקיעים את ההון המאפשר את הקמתו, זכאים לקבל החזר על השקעתם בלוויית רווח מוגבל; רווחי המיזם מושקעים בקידום המטרות שלשמן הוקם. בפעילותו המסחרית והחברתית הארגון אינו נוקט בפרקטיקות שיש בהן משום ניצול כלפי עובדים, צרכנים או ספקים.

אין ספק שמחנה Eagle Track Zipline עונה על ההגדרה של מיזם חברתי, קהילתי.

משסיימנו את מסלול האומגות הארוך תפס אותי אחד הבחורים המקומיים ואמר באנגלית עילגת: "מגיעים אלינו המון ישראלים לכאן. אתם הישראלים נורא אוהבים אומגות! מה הקטע של ישראלים ואומגות?"

מה יכולתי להגיד לו? שאנחנו הישראלים אוהבים הרפתקאות, שאנחנו אמיצים ולא חוששים לקחת סיכון, שכל דבר חדש ושונה מסעיר ומלהיב אותנו? או בקיצור: אנחנו מדינה של יזמים…

IMG_0939 IMG_0942 IMG_0975

שייך לנושאים: אסטרטגיה, יזמות, קהילה