שם הכותב: תאריך: 05 פברואר 2013

במסגרת קורסי היזמות שאני מלמדת בתואר השני למנהל עסקים אני נוכחת עד כמה חשוב לסטודנטים להיחשף ל'מודל' יזמי ולשמוע ממנו/ה על הדרך היזמית. לכן, חשבתי לכתוב ספר על הקהילה היזמית במונטריאול כדי לענות על צרכיי הסטודנטים שלי ובכך לאפשר מעין מנטורינג בזעיר אנפין. במסגרת פרוייקט ייחודי שאני מובילה, ראיינתי כ-20 יזמים מהקהילה היהודית במונטריאול, קנדה, כולם בעלי עסקים מהידועים בעולם. הפרוייקט מכוון לחשיפת היזמים של הקהילה היהודית בספר אשר מתאר את סיפורים של היזמים בדרך לצמרת, המוטיבציה להיכנס לתהליך היזמי, הקשיים שבדרך היזמית והאסטרטגיות השונות להצלחה עסקית.

מבין היזמים ראיינתי ראיונות עומק את מר דוד עזריאלי, מר סטפן ברונפמן המוכרים בישראל, מר מרסל אדמס, איל נדל"ן, מר הרשי סיגל, הבעלים של רשת חנויות בגדים מהמוצלחות בקנדה "לה שאטו" מר דיוייד ויינר, איל נדל"ן ביב"ל, גב' גואי אדלר בעלת המניות של דיזל קנדה והעולמי, מר דוד סלע, בעלים של 11 חברות בינלאומיות, מר ג'רמי רייטמן, הבעלים של רשת החנויות רייטמן הקנדית, מר אלדו בנסדון, הבעלים של רשת החנויות העולמית לנעליים "אלדו", מר דוד סטוטלנד יזם הי טק , מר אלוין סיגל, הבעלים של רשת "פירלס" העולמית, ועוד.

למרות ההצלחה הבינ"ל, מדובר בקבוצה גדולה של יזמים שהתחילו ללא אמצעים ונחשפו לקשיים כבדי משקל. חלקם, יזמים שמכורח, 'נזרקו' לעולם היזמות לאחר שחוו אפליה כנגד יהודים כשכוחה של הכנסיה במונטריאול היה חזק ומשמעותי ולפיכך לא הצליחו להיכנס לאוניברסיטאות או למצוא מקום עבודה ראוי. חלקם הגיעו מישראל או היגרו ממקומות שונים במזרח אירופה ועברו קשיים האופייניים למהגרים. אחרים, הגיעו ליזמות מקשיים משפחתיים, מוות של בן הזוג שהשאיר את עול המשפחה על האשה, ואחרים הצליחו ביזמות רק לאחר מפלה כספית קשה שהותירה אותם מרוששים. לעומתם, ישנם יזמים שהם בעלים של עסקים משפחתיים אותם חידשו ושינו, או כאלו שהגיעו ממשפחות עשירות שאיפשרו להם לממש את שאיפותיהם להיות יזמים, אלו היזמים מתוך הזדמנות.

בשיחה עם מר מרק גולד, לשעבר ראש הפדרציה היהודית במונטריאול ומעורב מאוד בחיי הקהילה ובעשייה, ציין מר גולד כי הקהילה מפגינה נוכחות בכל אירוע בעיר ובכך מציגה את הסובלנות והדאגה של הקהילה ליהודית לסביבה, לחברה, לאנושות. זוהי קהילה שמחפשת באופן פרואקטיבי כיצד ניתן לתרום.

כשהתחלתי את הפרויקט, חשבתי לתרום ולשנות במעט את בחירותיהם של הסטודנטים שלי בדרכם היזמית, אלא שהמסע הזה שינה אותי, כחוקרת, כמרצה וכאדם. גיליתי עולם פילנתרופי, גיליתי קהילה נדיבה, יצירתית, פעילה. גיליתי רצון אמיתי של קברניטי הקהילה לעזור ולסייע לקהילה היהודית במונטריאול, כמו לקהילה הקנדית במונטריאול, בקנדה ולקהילה העולמית ללא שיוך לאומי או דתי, זאת במקביל לסיוע רב לישראל, הן פיננסי והן הסברתי.

לפיכך, חשוב לי שהסטודנטים שלי ייחשפו ככל שניתן לפניה השונים של היזמות. יזמות היא חוצת גבולות ולאומים ומביאה איתה לא רק טכנולוגיות וחידושים, אלא גם פותחת דלתות ואפשרויות, סוחפת עימה קהילות, מאפשרת התפתחות רגשית וקהילתית, פילנתרופיה ואין סוף אפשרויות.

שייך לנושאים: יזמות