שם הכותב: תאריך: 05 מרץ 2013

יותר מ-370 אלף ישראלים יצאו היום לעשות מעשה טוב ולהתנדב במגוון פרויקטים ברחבי הארץ. חלק מהפרויקטים הושקו במיוחד לכבוד היום וחלק פעילים מזה זמן, כפי שניתן לראות באתר הרשמי של יום המעשים הטובים – www.good-deeds-day.org.il.

יום המעשים הטובים הנו פרוייקט הדגל השנתי של עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון ומתקיים מאז שנת 2007 במטרה לעודד את רוח ההתנדבות והערבות ההדדית בחברה הישראלית. ביום זה אנו נחשפים לפעילות יזמית-התנדבותית עניפה שמתקיימת כל השנה. מסתבר שיש הרבה "אנשים טובים באמצע דרך" – סיפורים על מעשים טובים וכולנו יכולים להתנדב ולעזור בעשרות רבות של עמותות וארגונים ברחבי הארץ.good deeds

מה שעצוב בכל העניין הוא שללא הארגונים והעמותות האלה, אנשים רבים יסבלו ממחסור כלשהו ויזדדקו לעזרה. ולכן, ליום הזה יש גם לא מעט מבקרים אשר בעיניהם, עצם העובדה שיש כ"כ הרבה נזקקים הוא כשלעצמו מדאיג ושום "יום מעשים טובים" לא ישפר את המצב.

דני גרמייז מ- Mako טוען ש"מי צריך בכלל יום מעשים טובים?" – "תהיו טובים ותשתקו" מתוך אתר Mako. לפי דבריו, הכל מזימה של הטייקונים: "לאורך השנה אותם בעלי הון דואגים להנציח את הפערים החברתיים וליצור מעמד חברתי נמוך ומנוצל, אם על ידי תספורות, רווחים כלואים והעסקה נצלנית של עובדי קבלן, או סתם על ידי גביית עמלות רצחניות בבנקים שבשליטתם. והנה, ביום אחד בשנה הם מבקשים למרק את המצפון שלהם, את הדימוי שלהם, ועל ידי יצירת מראית עין של פילנתרופיה מבקשים מאיתנו לתת מעצמנו למען אלה שאין ידם משגת לקנות שמיכות לחורף או שחיים בבתים מוזנחים ומתפוררים – בדיוק אותם אנשים שמצטופפים באותו מעמד חברתי נמוך ומנוצל שהם עצמם אחראים לו". גרמייז אומר ש"אין פסול בנתינה, כל התנדבות בקהילה היא מבורכת. אוי לה לאותה קהילה שחבריה מסתגרת בתוך הבתים ועיוורת לצרכי הזולת. אבל יש טעם רע בנתינה ראוותנית מצד אלה שתורמים ביד אחת ועושקים באחרת בלי למצמץ, ועוד קוראים לזה מעשה טוב."

לכל הציניקנים בינינו, בסופו של דבר זה לא משנה מי יזם את היום הזה, וזה גם נכון ש"עשו את זה קודם" ושיש יוזמות חברתיות-קהילתיות עצמאיות או מאוגדות שפועלות כבר שנים רבות, והרי יש לא מעט אנשים נהדרים ששנים עוזרים "בסתר", ללא כל הכרה רשמית או תגמול.

מה שמשנה זה מה שאנחנו עושים כל יום! זה מתחיל אצלנו בדברים הקטנים – מחיוך לשכן במעלית, דרך אדיבות בכביש ועד תרומה של בגדים וספרים ישנים בכל פעם שעושים סדר בארונות (כן, כן, פסח מתקרב)! כל הנ"ל לא רק תורמים לקהילה, אלא גם עושים לנו טוב על הלב. כמובן, לאלה מביניכם שמתנדבים ועוזרים בארגונים השונים – ישר כוח!

איך כל אחד מאיתנו יכול לתרום? תהיו אתם ה"אנשים הטובים באמצע הדרך", אלה ש"איתם כדאי לצעוד". אמצו אסטרטגיה לחיים: מכירים את המשפט המפורסם של אלינור רוזוולט – “Do one thing every day that scares you”? אז אני אומרת – Do one thing every day that makes someone else smile – זה סטארט-אפ אמיתי!

שייך לנושאים: אסטרטגיה, יזמות, קהילה