שם הכותב: תאריך: 06 פברואר 2013

במסגרת מגוון הפעילויות הייחודיות המוצעות לסטודנטים במחלקה לאסטרטגיה ויזמות של בית ספר למנהל עסקים נערך סיור לימודי בדצמבר השנה.

הסיור היה מיועד לסטודנטים מחממות היזמות שבמהלך המפגשים השבועיים שלהם פוגשים דמויות יזמיות שונות. הפעם החלטנו להוציא אותם לשטח לראות יזמות.

התמקדנו ביזמות חברתית ולכן הסיור היה במספר מפעלים של הארגון 'שכולו טוב' http://www.s-tov.org.il/ .

ארגון שכולו טוב הוקם ע"י עירד אייכלר, בוגר של המסלול האקדמי במכללה למנהל, מתוך תפיסה שיש לשלב אנשים המתמודדים עם נכות נפשית בקהילה וליצור עבורם הזדמנויות להשתלב בעולם העבודה. הוצגו בפנינו המפעלים והפעילויות השונות של הארגון, אציג כאן שנים-יוצרים אור וסיפור חוזר.

מפעל יוצרים אורhttp://www.s-tov.org.il/siteFiles/1/291/2149.asp

יוצרים אורמנהל התפעול של המפעל גולן דרור-סויסה אירח אותנו. זהו המפעל הראשון של שכולו טוב. מפעל שמטרתו לספק עבודה יצרנית לפגועי נפש. סוג של חממה תעסוקתית. בה מלווים את פגועי הנפש עד להשתלבותם בתעסוקה בשוק העבודה מחוץ למפעל. לאורך כל הדרך יש מדריכים שמלווים אותם.

פגשנו את המדריכה דנה המצטיינת השנתית של הארגון כולו והיא סיפרה לנו על תהליך הליווי ועל כך שמטרתה להעצים עבורם את תחושת הביטחון העצמי. הליווי שלה כולל גם ליווי של המעסיקים. ולדבריה  ״זה לא נורמלי ללוות מישהו לא נורמלי!״.  ולמרות הקשיים ציינה דנה שהם לא מוותרים על אף אחד, ואף פעם לא מפטרים.

עוד ציינה דנה כי " מטרתו העיקרית של הליווי של המועסקים בארגונים בחוץ היא שישרדו לאורך זמן – אנחנו נותנים הזדמנות לכולם״

דנה וגולן סיפרו לנו כי מבחינתם אחד האתגרים הוא שהשילוב במקום מעבודה יחזיק מעמד לאורך זמן. בגאווה סיפרו עובד שכבר למעלה משנה נמצא בשוק עבודה במקום אחד- "זו הצלחה אדירה!"

סיפור חוזר- http://www.rebooks.org.il/

הרעיון למיזם זה נולד תוך כדי שעירד טייל במזרח הרחוק.

היינו בחנות הראשית בז'בוטינסקי שברמת גן, פגש אותנו דן, אחראי איזור תל אביב. וסיפר לנו כי חנויות וסניפים של סיפור חוזר פזורים במקומות שונים בארץ

מדובר במיזם סביבתי חברתי- אנשים שאינם מעוניינים בספרים שבביתם, עוברים דירה, מבקרי ספרות ועוד, מוסרים את הספרים בכ-60 נקודות מסירה, ומקבלים זיכוי של 5 ש״ח לקניה באחת מ500 נקודות המכירה המגוונות-מספרות, מרפאות,בתי קפה.

סיפור חוזר הוא מפעל מוגן יוצא דופן כי האנשים עובדים מול השוק החופשי. חשיפה של 100% לאוכלוסיה הנורמטיבית.

הספר עולה 20 ש״ח 10 שקלים לסוכן (העובד ששוקם, המתמודדים) ו10 לארגון.

בהמשך פגשנו את עופר כהן, מנכ"ל העמותה, שסיפר את האג'נדה שלו ושל עירד לארגון שכולו טוב- "באופן תיאורטי יכולנו להקים בית ספר וללמד איך משתלבים בקהילה. אבל לא המוטו שלנו הוא – למידה תוך כדי עשיה" ולכן, הקימו את המפעלים השונים.

"קודם צריך שיהיה רצון מצד פגוע הנפש להשתלב בקהילה, אז בנוסף לחווית עולם העובדה אנו דואגים שיהיו עם קבוצת עמיתים שחווים אותה סיטואציה…בשכולו טוב זה place and train כמו המפות של המטרו, אתה נכנס ואז אתה יכול לבנות את המסלול מתוך אפשרויות שונות".

שייך לנושאים: אקדמיה, חממה, יזמות, קהילה