שם הכותב: תאריך: 09 מאי 2014

הכותבות הן נופר סגל ופזית אלנבוגן,  סטודנטיות במחזור הראשון של מסלול הכשרת KST  של המחלקה

איך תזהו יזם?   אולי לפי "הגלים" .

למה הכוונה?

בד"כ יזם הוא אדם מרוצה עם הרבה אנרגיות חיוביות: הוא עסוק בפרויקט שחלם עליו.. הוא מלא רעיונות… הוא נפגש עם אנשים, עם מוסדות, עם תומכים, הוא מקים אתר ומוציא כרטיס ביקור. ולפתע האנרגיה צונחת כי עולים קשיים בתהליך. קשיים "חיצונים" כמו:

הכסף  שעוזר להמשיך לחלום לא מספיק, מי שהבטיח לעזור לא תמיד יכול "לספק את הסחורה" , הנתונים הקונקרטיים של הפרויקט נראים פחות מבטיחים מכפי שהאמין, אין מספיק אנשים שמביעים עניין או מתלהבים ועוד ועוד.
וגם בשל התהליך המורכב לא אחת עולות תחושות פנימיות שמשפיעות על האנרגיה וחדוות היצירה של היזם. למשל, אין כוח לעסוק בפרטים שוב ושוב, האנרגיה  להמשיך לפעול ולהתניע מחדש את המיזם לאור הנתונים החדשים לא ממש גבוהה , התחושה היא שמשהו נעשה "דלוח", כמו מערכת יחסים של אדם מאוהב שחש שהיחסים האינטימיים שלו לפרויקט עלו על שרטון.

על מנת לשרוד ולהצליח בדינאמיקה "גלית" שכזאת חשוב שליזם תהיה תמיכה, עסקית, תהליכית ורגשית. בזה אנחנו עוסקות זה הסמסטר השני, ללמוד איך לסייע ליזם לגלוש על ובין הגלים, ולפעמים לגרד קצף מלוח. לתוכנית ההכשרה קוראים KST, אנחנו חושבות שזה מקצוע שנמנה על מקצועות העתיד.

אנשי ה- KST מנווטים בדינמיקה גלית סוערת

אנשי ה- KST מנווטים בדינמיקה גלית סוערת

אז מה עושים אנשי ה – KST  ?

אנשי ה KST (kickstarter support team)) מלווים ותומכים במיזמים בכל שלבי התפתחותם, החל מתמיכה וקבלה מלאה, דרך בחינת המיזם ועד ליציאתו לעולם – מהלך שלם של הבאת רעיון לידי מימוש. (מיזם עסקי, רעיון יצירתי/בניית עסק עצמאי ועוד) אנו מלוות את המיזם בשלבים שונים כמו:

  •  הגדרת חזון ומטרות על.
  • הגדרת השותפים העיקריים למיזם, הלקוחות העיקריים והכרת המתחרים.
  • הגדרת המטרות שיביאו להגשמת רעיון המיזם ב: פיתוח, תפעול, כספים, כ"א, שיווק ומכירות.
  • גזירת יעדים ומשימות מתוך המטרות עם לוחות זמנים לביצוע.
  • בניית תכנית עבודה/ פעולה מפורטת וכוללת עם לוחות זמנים ומנגנון בקרה.
  • ליווי והטמעה בצעדים הראשונים לקראת הקמת העסק.

תפקיד המלווה בפרויקט מצריך רגישות מיוחדת למידת המעורבות הנדרשת. כמו גם, אבחנה בין המימד האישי (איך האדם מרגיש בפרויקט) לבין המימד המעשי (איך הפרויקט מרגיש את האדם). בניית האינטראקציה המדויקת בין המלווים ליזמים היא מפתח לעבודה זורמת ופרודקטיבית.

לשם הדגמה, בחרנו לציין מספר אבני דרך בתהליך הליווי והתרומה שלנו  בתפקיד  KST :

ביצוע תהליך פיתוח עסקי – בשלב הפיתוח העסקי אנו דנות עם הצוות בכל הנושאים הרלוונטיים למיזם. הצרכים להם המיזם נותן מענה, התועלות המתקבלות מהמיזם, ניתוח השוק והתחרות, בניית תהליכים אסטרטגיים, אסטרטגיית שיווק ומודלים עסקיים. בסיום התהליך, במידה ונצליח להגיע לשם, היינו רוצות ללוות את הצוות בבניית  תהליך פיננסי כללי שאמור לתמוך בתהליכים העסקיים שתכננו.  בניית תוכנית פעולה – לאחר שלב הפיתוח העסקי, אנו שואפות ללוות את  הצוות בכתיבת תוכנית יישום של ההחלטות אליהן הגענו בשלב הקודם. התוכנית אמורה להתבסס על שלב הפיתוח העסקי אולם, יש צורך במידע נוסף שהצוות ואנחנו אוספים לאורך הדרך, שיתווסף לחומר הידוע. הדגש בשלב זה הוא פירוק של החלטות תיאורטיות לנקודות מעשיות ולאבני דרך מדידות.  הכנת פרזנטציה –הצוות אמור להציג פרזנטציה של המיזם, מטרתה לסייע לצוות להציג את המיזם שלו לגופים נוספים. גופים אלו יכולים להיות משקיעים, ספקים, לקוחות, יועצים ועוד אנשי מקצוע וחברות נוספות. יש חשיבות לכך שהפרזנטציה תבנה באופן מקצועי, שתשקף בצורה הטובה ביותר והאטרקטיבית ביותר את המיזם, כדי שהצוות יוכל להשיג את מטרות ההצגה. אנו יודעות לתת כלים לבנייה בהתאם ליעדי ההצגה ולמקד בנקודות רלוונטיות. בנוסף נעבוד עם הצוות על צורת הצגה נכונה כך שישיגו באמצעותה את יעדיהם.

 את כל זאת יש להשיג בתהליך הדדי שעיקרו מתן כלים לצוות היזמי- לראות דברים נכוחה ולקבל החלטות מושכלות.
האתגר הוא לא להישאב למקום בו אנו מכתיבות להם דרכי פעולה, אלא לעזור להם להגיע למחוז חפצם באמצעות שאלת שאלות וחזרה סלקטיבית על הנאמר.יותר מהכול, כל תהליך שונה ממשנהו וכל פגישה שונה מרעותה ולכן אנו מוצאות שעלינו "להוסיף" מימדים לתוך הגדרת תפקידנו תוך כדי תנועה .

מיהו יזם?

מיהו יזם?

 לסיכום:

כאשר יוצאים לדרך חדשה או ביוזמה חדשה קיימים גורמים רבים העשויים או עלולים להשפיע על מידת ההצלחה, ובראשם הגדרת המטרה, בחירת הדרך להשגתה ומעקב אחר התקדמות הפעילות במגוון התחומים המעורבים (תפעול, כספים, פיתוח וכדומה). הגורמים הם רבים ובחלקם נסתרים מן העין.

בהצטרפותנו לתהליך עם הצוות היזמי, המטרה בעיננו היא לצאת לדרך באופן מתוכנן בכל התחומים הרלוונטיים, ולאפשר מעקב ובקרה אחר ההתקדמות וזאת כדי לצמצם אי ודאות ולעשות את הדברים נכון בדרך להצלחה.