שם הכותב: תאריך: 25 פברואר 2014

קלמנטינה בבסיסה תמיד תהפוך לכתומה . בטח כולם יסכימו עם קביעה זו.

אך השאלה שלי כסטודנט לשנה שנייה בתוכנית MBA היא: האם היא  תהיה כתומה בזמן הנכון מבחינה כלכלית לפרדסן ? שהרי לפעמים ההבדל במועד הקטיף הנובע משוני בתקופת ההבשלה יכול להיות ההבדל בין הצלחתה/כישלון של המגדל להרוויח כסף.

היום בעולם המודרני כל אחד רוצה לדעת מה הוא מרוויח וכמה זה עולה לו.  שמי גיא, אני עובד בתור אגרונום בחברת פרי אור  וכחלק מלימודי התואר השני אני עושה קורס לליווי מיזמים (KST ),מכיוון שאני במקצועי אגרונום  אומר שאני לומד בקורס כיצד ניתן להפוך קלמנטינה לכתומה יותר ויפה יותר, הכיצד ?

בתור יועץ KST אני צריך לכוון את "המגדל" לעשות את כל הפעולות שיתנו לו קלמנטינה בתקופה שהוא יכול להרוויח עליה הכי הרבה וכמובן שהיא צריכה גם להיות מספיק יפה ומתוקה על מנת שהלקוח שלו ירצה לקנות אותה, רק כך המגדל יצליח למכור אותה.

אני בתור יועץ למיזמים ((KST לא מגדל את העצים או הפירות וגם לא מוכר אותם אלא נותן מניסיוני ומעלה שאלות שיגרמו למגדל לחשוב מה לדעתו מניסיונו כדאי לו לעשות, איך הוא יכול להתמודד עם הבעיות שעלולות להיווצר בעתיד. כמובן שיחד עם המגדל גם אני לומד יותר על התחום ובעתיד יתכן שאוכל לתרום יותר ידע מקצועי למגדלים אחרים אך לא זה עיקר העניין.

בנוסף כאשר המגדל מסביר לי מה עושים במשך תהליך הגידול הוא מסדר לעצמו גם  את הדברים והוא לומד מכך לא מעט, ביחד אנחנו צועדים בפרדס.

בסוף השנה הרווח על הגידול הוא רק שלו ובשבילו.

אם נעזוב את האנלוגיה הכתומה  ונחזור לעולם המיזמים וליווי מיזמים  עולה השאלה מה התרומה של יועצי הKST?

יועצי ה KST הינם בעלי תואר ראשון במגוון רחב של תחומים אך מה שמאפיין את כולם זה תואר שני במנהל עסקים, הרבה מיזמים מכילים יזמים נהדרים שיודעים להריץ מיזמים בצורה נפלא אבל לפעמים חסרה להם דמות  שתעורר אותם  לחשוב מעבר לגבולות המיזם בו הם מאמינים, לשאול את השאלות הנכונות, לקרוא מפה, להבין את המערכת בה הם פועלים, את הדדיות בין השחקנים השונים, את האקו סיסטם של המיזם, לכוון אותם לכיוון הטוב ביותר מבחינת המיזם ולדרך הקצרה ביותר לכיוון האקזיט. בעזרת הכוונה נכון של יועץ KST המיזם יכול להימנע מטעויות או השקעה מיותרת בנושא מיותר.

יועץ ה KST מתמחים בעבודה עם מיזמים בשונה מיועצים אחרים אשר לרוב עובדים עם חברות או עסקים (יועצים ארגונים/עסקיים). יועץ ה KST מכיר את הדינמיות בתחום את הוייב היזמי, את הרגישות של היזמים ומבין שכל דקה חשובה, לדוגמא, מיזם בתחום הטכנולוגי שיצא לשוק אחרי מועד היציאה המקורי יתכן שכבר לא יהיה רלוונטי.

בנוסף יועץ הKST יכול להכין את הצוות לפגישה עם משקיעים לעבוד איתם על הצגת המיזם בצורה הטובה ביותר ולפעמים אפילו לקשר למשקיעים מתאימים. וגם לעזור בתהליך עבודת צוות היזמים שמשפיע על התוצרים.

זוכרים, החכמה היא מתי לקטוף את הקלמנטינה? אולי דווקא שהיא ירוקה קשה ומרירה? ואולי לא?

שייך לנושאים: אסטרטגיה, כללי, קהילה, קריירה