שם הכותב: תאריך: 20 אוגוסט 2013

התמודדות עם פיטורים בעזרתה של קריירה מקבילה – צילום מקצועי

 פיטרו אתכם? רוצים לעשות משהו אחר עם עצמכם? פשוט תעשו!

 סר וינסטון צ'רצ'יל אמר: "פסימיסט רואה קושי בכל הזדמנות, אופטימיסט רואה הזדמנות בכל קושי".

 אציג כאן דרך התמודדות עם משבר הפיטורים, על ידי פיתוח קריירה מקבילה, כפתרון, ומציאת הזדמנות בכל סיטואציה שהחיים מזמנים עבורנו. כמובן שזהו פוסט נוסף בסדרת יזמות אישית באמצעות קריירה מקבילה ומומלץ לקרוא גם את פתיחת עסק עצמאי.

אזכיר כי אתחיל מדמות לחיקוי שהצליחה להגשים את חלומה באמצעות קריירה מקבילה. יש לציין כי הדמות לחיקוי שנבחרה הינה חברי הוותיק אשר פתח בקריירה מקבילה כצלם חתונות בנוסף להיותו איש היי-טק. לאחר מכן, אציג את הטיפים שלו בהתחקות אחר הקריירה המקבילה.

 קריירה מקבילה – צלם חתונות

דמות לחיקוינועם סלח (להלן: "נועם"), חברי מימי התיכון העליזים, איש היי-טק במהלך היום, וצלם חתונות בלילה.

סיפורו של נועם מתחיל לאחר שחברת ההיי-טק בא עבד, מפטרת אותו, עקב המשבר הכלכלי העולמי (שנים 2008-2009). כזכור, בתחילת שנת 2009, בשיא המשבר, נוצרה מציאות כלכלית, לפיה הושהו גיוסי עובדים חדשים בכל המגזרים, וכל החברות במשק החלו לחתוך בבשר החי ולפטר עובדים, על מנת לנסות לצלוח את חוסר הודאות ששרר באותה תקופה.

 הפיטורין מצד אחד והידוק החגורות מנגד, הובילו את נועם לחפש עבודה במשך "9 וחצי חודשים של שיכרון חושים", ובמקביל לחשוב על שינוי קריירה.

 סגירת דלת עולם ההיי-טק הובילה לפתיחת דלת אחרת, ונועם, חובב מושבע של צילום, החליט להפוך את התחביב למקצוע: הוא קנה מצלמה מקצועית וספר הדרכה, והחל להעביר את זמנו בצילום, על מנת להתמקצע בתחום. הוא צילם כל דבר – דומם, צומח וחי, בכל שעות היום, ולאורך כל היום, במשך קצת פחות מ- 9 חודשים.

במהלך יום בהיר, בין חיפוש משרות אבוד לשיטוט אקראי באינטרנט, הזדמן לנועם לגלות שאחד מחבריו הוותיקים מימי התיכון משמש כבעלים של סטודיו לצילום חתונות. לאחר שיחת חולין בין הנפשות הפועלות התחילה הקריירה של נועם בתור צלם מתלמד בחתונות. וכך חלפה לה שנה של התלמדות והתמקצעות אשר בסופה הפך נועם לשותף מלא בסטודיו לצילום.

לאחר התאוששות מהמשבר העולמי, חזרו חברות ההיי-טק לגייס עובדים ונועם חזר לעבוד בעולם ההיי-טק, במקביל להיותו צלם חתונות (נציין כי נועם בחר לעבוד בחברה המתבססת על ביצוע פרויקטים ועל כן העבודה בא הינה גמישה מבחינת שעות העבודה).

 יכולת צילום = מכניקה + אומנות

יכולת צילום מורכבת משני מרכיבים בסיסיים:

  • מכניקה – בכל מצלמה ישנו מספר רב של יכולות ופונקציות צילום. הטיפ המרכזי בסיפורו של נועם הינו ללמוד לשלוט במצלמה או בפשטות – "Practice, Practice, Practice".
  • אומנות – צילום הינו מקצוע הומני בו נדרשת כמות נדיבה של דמיון ויצירה. כל אחד התברך על ידי האל בכמות הדמיון והיצירה שנתן לו, אולם, רעיונות תמיד ניתנים להעתקה. להלן טיפים בסיסיים באומנות הצילום.

 סיפור של נועם מעיד כי כל תחביב יכול להפוך למקצוע ומציג דרך אחת להתגברות על פיטורין – קריירה מקבילה בתור צלם. אצטט אחרים רק כאשר הם מבטאים טוב ממני את מחשבותיי (מישל דה מונטיין) ואת מוסר ההשכל המרכזי בפוסט הנוכחי:

"המגבלות היחידות בבניית המחר הם הספקות של היום" (פרנקלין רוזוולט)

אני נהניתי להציג את סיפורו של נועם ומקווה שהפחתי תקווה, במפוטרים שביניכם, להקמת קריירה מקבילה אשר תעניק לכם פרנסה ורווחה, הגשמה ותכלית.

שייך לנושאים: הצלחה, יזמות, כללי, קריירה