שם הכותב: תאריך: 19 אוקטובר 2013

ישנו חוק בלתי כתוב בכל הקשור לקהילה היזמית הבינלאומית האומר, שיזמים אשר הצליחו בדרכם העיסקית (אם בעזרת אקזיט מכובד או כל הצלחה מתוארת אחרת) צריכים לסייע לדור הבא של היזמים בחשיפת "סוד הצלחתם" ובכלל מתן טיפים, עזרה ברשת נטוורקינג וכו'. על כך ועוד מושתת היום הפתוח של הסטארט-אפים שנערך ב-16.10-17.10 במרכזי ההיי-טק התל אביביים וביוזמת אותה הקהילה המדוברת יחד עם עיריית ת"א. לאורך כל שדרות רוטשילד הייתה תחושה נהדרת, לאלו שמעריכים אותה יש יגידו אפילו שנהדרת זה סוג של אנדר-סטייטמנט, של חדשנות באוויר. להיכן שלא פנית, אם בבניינים העירוניים כמו מזא"ה 9, "הבית לתושבים הצעירים" או הספרייה במגדל שלום מאיר, ואם בכלל לאורך המדרחוב הסואן בתנועת אופניים בדרך כלל, יכולת לראות סטארט-אפים שונים ומיוחדים אשר מציגים מרכולתם לקהל הרחב. סלבריטאים, כמו טל ברודי, הסתובבו בקרנבל החדשנות הזה בצוותא עם יזמים צעירים ומתחילים שבסך הכל רצו לקבל איזושהי טעימה מהעולם המוצלח של משרדי שדרות רוטשילד בואכה רחוב יבנה.

חבורה של שבעה חברים מהמחלקה לאסטרטגיה ויזמות במכללה למנהל, סגל וסטודנטים, השתתפנו ביום המיוחד הזה. גם אנחנו רצינו לחוש את האווירה הנהדרת הזו ולהיחשף לחלק מהסטארט-אפים החדשים והמצליחים בזירה המקומית והבינלאומית. התחלנו, כאמור, בבית הצעירים, שם סטארט-אפים ותיקים ומצליחים כמו: MY HERITAGE ו- TELEVISTA, חשפו בפני כל מי שחפץ את הדרך שלהם להצלחה מרתקת, ועמדו לצד סטארט-אפים טריים ישר מהתנור, כמו: FRIENDS4FRIENDS, BETTIME ו-PIXTR, שבאו לגייס משתמשים בעיקר ואולי אפילו, רחמנא ליצלן, לעניין איזה משקיע או שניים, שגם הם כמובן ומן הסתם נכחו שם במסווה של מבקרים סקרנים.

בהדרכתו של גיא כהן, הגענו ל-EBAY ישראל. כאנקדוטה הדרכתו של גיא הייתה כה נאמנה עד שבשלב מסוים אנשים זרים שלא קשורים לקבוצה המגובשת שלנו, התחילו להאזין להסבריו האדיבים ואפילו שאלו אותו שאלות וקושיות לא פשוטות. מכאן יוצאת קריאה נרגשת, לפחות ממני, לעיריית ת"א לשתף את הנ"ל כמדריך רשמי בעתיד.

נחזור לעניין, אז הגענו למרכז החדשנות של EBAY בישראל. שמענו כולנו ביחד איך סטארט-אפ של ארבעה חברים צעירים, GIFT PROJECT, הפך להיות מוקד החדשנות של EBAY על כל גרורותיה ואחזקותיה. איך הם הגיעו מסטארט-אפ רעיוני לאנג'ל המיתולוגי יוסי ורדי, ואיך נמכרו אחרי פחות משנתיים לענק המסחר האמריקאי. אבל חשוב מכך, איך זה לשבת בישראל ולפתח את כל החידושים והצעקות האחרונות באתרים השונים של החברה ובנותיה. בילינו כאמור גם בספריה, שם שמענו על הסטארט-אפ APPMYDAY, ופה כשהחברה החליטו ללכת לעוד ביקור מעניין, אני כבר נאלצתי לחתוך כי הודעות הוואטסאפ מהבית הגיעו בתדירויות גבוהות יותר ויותר עם כל שעה שעברה לה חיש מהר. הרי הקלישאה אומרת שהזמן עובר מהר כשנהנים.

לסיכום היום, הדבר החשוב ביותר שיכולנו כולנו לקחת מהפסטיבל היצירתי הזה הוא את השיחות בשטח עם החברים היקרים שמגשימים את החלום. אותם יזמים ויזמיות שמספרים על הרעיון / חברה שלהם עם ניצוץ עז בעיניים. מה הם עושים נכון, מה הם עשו לא נכון, לאן היו רוצים להתפתח ואיך הם יכולים להשתפר הלאה. מי מאיתנו שמתכנן קריירה בתחום היזמות, ואני מניח שכולנו לפחות בקבוצה הספציפית של שבעת הבנים והבנות מעוניינים בכך, למד וספג המון מהיום הזה. כאשר הלמידה הפרקטית הנ"ל מתובלת בקורטוב של המסעדות ובתי הקפה של שדרות רוטשילד, זה הופך את היום הזה לחווייתי ומקסים שבעתיים. אני לפחות לא יכול לחכות ל- OPEN START-UP 2014, אהיה שם שוב עם כל הכוח.